A XX. század sorsfordító eseményének nevezte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az 1956-os forradalmat Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épülete előtt.

Mint mondta: az 59 évvel ezelőtti események legfőbb üzenete, hogy bátran ragaszkodjunk értékeinkhez, és igazunkban bízva, merjünk kiállni értük.

Kép letöltéseAz elért sikereket már a legnagyobb kritikusok is elismerik Fotó: Dede Géza/NGM

Nemzetünk 1956-ban bebizonyította, nincsen olyan elnyomó hatalom, amelyet ne lehetne legyőzni – hangsúlyozta Varga Mihály, hozzátéve, a mérhetetlen túlerővel dacolva áldozták fel életüket a forradalmárok, mert megértették: a nemzet puszta megmaradása lett a tét. „A rendszert az egész magyar nép söpörte el” – idézte Mindszenty József szavait a miniszter, aki szerint nem feledhetjük, hogy az 1956. októberi napok legfontosabb tanulsága, máig tartó üzenete az összefogás és az összetartozás erejének felmutatása volt.

Varga Mihály elmondta: a magyar kormány 1956 örökösének vallja magát. Más korban, más kihívásoknak megfelelve, de ugyanazzal a hittel és lelkesedéssel küzd hazánk igazáért és felemelkedéséért. „Elértük, hogy minden téren visszanyertük függetlenségünket, megteremthettük nemzeti egységünket és meg tudtunk küzdeni a gazdasági válság következményeivel is” – fogalmazott Varga Mihály kiemelve, hogy nem volt könnyű a „magyar utat” követni, hiszen olyan átfogó reformokat kellett végrehajtani, amelyek alapjaiban változtatták meg Magyarország életét. A tárcavezető leszögezte, az elért sikerek, és az hogy ma már legnagyobb kritikusaink is elismerik eredményeinket, bebizonyította, érdemes vitába szállni, kiállni igazunkért.

Kép letöltéseA nemzet 1956-ban bebizonyította, nincsen olyan elnyomó hatalon, amelyet ne lehetne legyőzni Fotó: Dede Géza/NGM

Varga Mihály úgy véli, Magyarország ezekben a hetekben is bírálatok és támadások ellenében hoz meg olyan döntéseket, amelyekkel képes megvédeni hazánk és Európa határait és értékeit. Mint mondta: mi, magyarok tudjuk, nemcsak az idegen megszállók, a diktatúra okozhatja egy nemzet vesztét, hanem a tehetetlenség, a gyengeség és a halogatás is – tette hozzá a szakminiszter. Beszédében a migrációra utalva úgy fogalmazott: „A legújabb kori világtörténelem eddigi legintenzívebb népvándorlása zajlik napjainkban. Az európai nemzeteket, az európai létformát, a biztonságot, a kultúrát, a hitet ma olyan ismeretlen veszély fenyegeti, amire még nem volt példa.”

(Nemzetgazdasági Minisztérium)