Kiemelkedően nőtt a foglalkoztatottság 2010 óta Magyarországon, mintegy 750 ezerrel többen dolgoznak, a munkanélküliségi ráta pedig harmadára csökkent – mondta Varga Mihály egy szakmai konferencián Budapesten.
A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a napjainkban zajló tömeges és ellenőrizetlen migráció nem lehet megoldás Európa munkaerő-piaci és demográfiai problémáira, és ezt jól mutatja az is, hogy a Németországba érkezett bevándorlóknak még az ötöde sem tudott elhelyezkedni.
A munkahelyteremtő beruházások támogatása, a hatéves bérmegállapodás, a Munkahelyvédelmi Akció, az álláskeresők és a közfoglalkoztatottak elhelyezkedési esélyeinek javítását célzó intézkedések nagyban hozzájárultak a magyar foglalkoztatáspolitika eredményességéhez – ismertette a tárcavezető kiemelve, hogy a foglalkoztatás növekedésével párhuzamosan töretlen a reálbérek emelkedése is, 2010 óta közel 50%-kal nőttek a nettó átlagbérek hazánkban.
Mint mondta, a kormány célkitűzései 2010 óta változatlanok, ezért a munka értékének elismerésére, a családok megerősítésére és a mindehhez alapot teremtő gazdasági növekedés támogatására koncentrál. A miniszter a gazdasági adatokról szólva elmondta: a tavalyi év negyedik negyedévében – a munkanaphatástól tisztított adatok szerint – 4,8%-kal, 2017 egészében pedig 4,2%-kal emelkedett a magyar gazdaság teljesítménye, amire 12 éve nem volt példa. A tavalyi növekedés mintegy negyede, 1 százalékpont a 2016 novemberében megkötött hatéves adó- és bérmegállapodás gazdaságösztönző hatásának köszönhető.
A tavalyi év első 11 hónapjában mért közel 13 százalékos béremelkedésnek és az elsődleges munkaerőpiacon egy év alatt 90 ezer fővel bővülő foglalkoztatásnak köszönhetően a munkavállalók 1100 milliárd forintnyi többletbért vehettek kézhez. A kedvező munkaerő-piaci folyamatokat jelentősen segítették az Ifjúsági Garancia rendszer, illetve az Út a munkaerőpiacra uniós programok is, amelyeknek köszönhetően többszázezer ember munkaerő-piaci integrációját segítettük és segítjük a foglalkoztatás támogatásán, illetve képzésén keresztül – mondta el a tárcavezető.
Varga Mihály utalt egy, a németországi migrációs helyzetet vizsgáló napokban megjelent elemzésre, amely szerint 2017 tavaszán a menekültstátuszban részesítettek foglalkoztatási rátája csupán 18% volt, miközben a munkanélküliség körükben meghaladta az 50%-ot. Bár 2016-ban közel 22 milliárd eurót költött Németország integrációs célokra, a fiskális megtérülés esélye még középtávon sem reális az elemzés szerint.
A magyar kormány álláspontja már évek óta változatlan: a foglalkoztatási és népesedési kihívásokat családtámogatással, munkaerő-piaci reformokkal, valamint stabil és dinamikus gazdasági növekedéssel kívánjuk orvosolni, nem pedig bevándorlással.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)