Azokra a honfitársainkra emlékezünk ma, akiket a történelem igaztalan erői kényszerítettek hazájuk elhagyására – hangsúlyozta Varga Mihály a pesthidegkúti német családok kitelepítésének 71. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen. A nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője hozzátette: a múlttal való őszinte szembenézés teremtette meg Magyarország újjáalakulásának lehetőségét.

A II. világháborút követően – a kollektív bűnösség elve alapján – 1946 és 1948 között több mint 200 ezer német nemzetiségű embert fosztottak meg állampolgárságától, ingó és ingatlan vagyonától, és telepítettek ki Németországba – emlékeztetett Varga Mihály. Hozzátette: Pesthidegkútról az 1946 májusában induló vonatokra 1320 embert zsúfoltak fel. A faluból azokat a svábokat, akik 1711 óta, vagyis majd három évszázada együtt építették az országot őseinkkel, marhavagonokba kényszerítették, és Nyugat-Németországba szállították, mentességet csak nagyon kevesen kaptak.

Kép letöltéseFotó: NGM

A település számára olyan tragédia ez, amelynek hatását máig érzik az itt élők. Pesthidegkút és Magyarország lett kevesebb az elűzött családok gyermekeivel és unokáival, ez hatalmas, pótolhatatlan veszteség – fogalmazott a képviselő.

Kép letöltéseFotó: NGM

Varga Mihály példaértékűnek nevezte azt a munkát, amit a II. Kerületi Német Önkormányzat és a Pesthidegkúti Német Nemzetiségi Alapítvány a közösség összetartásáért és az emlékezet megtartásáért végez. Mint mondta: méltón őrzik a közösség hagyományait ezek az alkalmak, mert maguk is közösségteremtő erőt jelentenek.

Kép letöltéseFotó: NGM

Varga Mihály Láng Zsolt II. kerületi polgármesterrel megkoszorúzta a pesthidegkút-ófalui Sarlós Boldogasszony plébánia falán található emléktáblát.

(NGM)