Közép-Kelet-Európa lehet a növekedés motorja az Európai Unióban a következő 10-15 évben, ehhez jó helyzetértékelésre, a mindig megfelelő reagálásra és komoly felkészültségre van szükség – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Válságkezeléstől a gazdasági növekedés beindításáig című, a tárca által szervezett nemzetközi konferencián.

A nemzetközi tanácskozás három évforduló köré szerveződik: hazánk 70 éve vezette be a forintot, Magyarország 20 éve tagja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD), illetve 10 éve alapították a brüsszeli Bruegel Intézetet. A tárca szándékai szerint a három jeles dátum arra is alkalmat kínált, hogy a gazdaság helyzetét nemzetközi aspektusokból is megvizsgálja.

Kép letöltéseKözép-Kelet-Európa lehet a növekedés motorja az Európai Unióban a következő 10-15 évben Fotó: NGM

A konferenciára elfogadta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter meghívását többek között Thomas Steffen, a Német Szövetségi Pénzügyminisztérium államtitkára, Catherine L. Mann, az OECD vezető közgazdásza, Guntram B. Wolff, a Bruegel Intézet igazgatója, illetve Nikoloz Gilauri, Georgia volt miniszterelnöke és pénzügymiisztere. A résztvevők között van Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem professzora, Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank elnökének főtanácsadója, valamint Hamecz István, az OTP Bank ügyvezető igazgatója

Varga Mihály vitaindító előadásában a magyar gazdaság rendszerváltozás utáni helyzetét elemezve kiemelten fontosnak nevezte az OECD-hez való 1996-os csatlakozásunkat. Mint fogalmazott: a szervezet által nyújtott szakmai tapasztalatok sokat segítettek abban, hogy az 1990-es évek végére fenntartható pályára állt a gazdaság. Mindez azonban kevés, ha a fiskális fegyelmet nem képes fenntartani egy állam – utalt a szakminiszter a 2000-es évek második felében bekövetkezett válságra, amelyből a jelenlegi kormány teljesen új és eddig szokatlan, illetve hagyományos eszközöket alkalmazva stabilizálta az államháztartást.

Kép letöltéseAz elmúlt években a magyar gazdaság növekedési üteme többször is az unió élmezőnyében volt Fotó: NGM

A tárcavezető az eredmények között említette, hogy az elmúlt években a magyar gazdaság növekedési üteme többször is az unió élmezőnyében volt, a foglalkoztatottság hazánkban nőtt a harmadik legnagyobb mértékben az elmúlt 4 évben az Európai Unió tagállamai között, a magyar gazdaságpolitika visszanyerte a befektetők és hitelezők bizalmát, és Magyarország hitelminősítői megítélésében is fordulat állt be.

A tárcavezető a Brexit utáni helyzetre utalva kifejtette: a globalizált világban hihetetlen gyorsasággal képesek a lappangó feszültségek felszínre törni. A közép-kelet-európai régió számára ez a helyzet nemcsak veszélyeket, hanem kínálkozó lehetőséget is jelent: iparágak, vállalatok mozdulhatnak meg, hagyhatják el londoni székhelyüket és költözhetnek a térség országaiba – tette hozzá Varga Mihály, aki szerint a ma már elismert eredmények láttán sem szabad hátradőlni, újabb kihívások előtt áll a magyar gazdaság. Mint mondta: a Nemzetgazdasági Minisztériumban komoly előkészítő munka folyik annak érdekében, hogy a gazdaság növekedési lendülete tovább erősödjön, a mai konferencia részben ehhez a szakmai kihíváshoz kínálhat újabb ötleteket.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)