A kormány legfontosabb feladatának továbbra is a magyar családok megerősítését, adóterheik csökkentését tekinti, ezt szem előtt tartva készítette el a jövő évi költségvetés tervezetét - jelentette ki Varga Mihály a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának testületi ülésén.
A tanácskozáson a munkaadói és munkavállalói oldal is üdvözölte a jövő évi adócsomagban szereplő adócsökkentéseket, a kormány otthonteremtési programját és a vállalkozások terheit mérséklő intézkedéseket.
A kormány foglalkoztatáspolitikájáról szólva a tárcavezető kiemelte: a versenyszféra létszámának folyamatos növelése, a mobilitás ösztönzése és a szakképzés erősítése továbbra is kiemelt szerepet kap a kormányzat politikájában. Varga Mihály megerősítette, hogy a kormány további intézkedésekkel fogja segíteni a közmunkából a versenyszférába való átlépést. Aki tud és képes, annak a versenyszférában kell a boldogulását megtalálnia és nem szabad, hogy a közfoglalkoztatásban ragadjon – tette hozzá a miniszter.
A tárcavezető a jövő évi adócsomag intézkedései között említette, hogy 2017-ben gyermekenként 15 ezer forintra nő a havi adókedvezmény összege, így egy kétgyermekes család éves jövedelme 60 ezer forinttal is emelkedhet. Mindez az alapélelmiszerek, illetve bizonyos szolgáltatások áfájának csökkentésével hozzájárul a fogyasztás bővüléséhez és a vállalati szektor nyereségességéhez is. Az egyeztető fórum érintette a vasárnapi bérpótlék és a cafeteria-rendszer átalakításának kérdését is. A tárcavezető leszögezte: a kormány mindkét kérdésben – érdekvédelmi szervezeteket, kamarákat bevonva – jelenleg is egyeztetéseket folytat.
A cafetéria kapcsán a miniszter elmondta, hogy a tervek szerint a belföldi turizmus bővülésében kulcsszerepet játszó SZÉP Kártya megmarad, a juttatás egy részét pedig készpénzesítenék a jövőben, emellett jelezte, hogy nincs még végleges döntés az ügyben. A minimálbérnek 2017-ben is növekedni kell, a kormány a tárgyalásokhoz szükséges információkat az eddig kialakult rend szerint továbbra is a partnerek rendelkezésére bocsátja – jelentette ki a szakminiszter.
A VKF-ben alapító tagként részt vevő Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége beolvadás miatt megszűnt és a szakszervezet teljes körű általános jogutódja a Magyar Szakszervezeti Szövetség lett, amit a felek megállapodásban rögzítettek.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)