Magyarország elkötelezett az adócsalás elleni küzdelemben, az adóügyi információcsere kiterjesztésében, amely hatékony módszere lehet az offshore-ügyek felgöngyölítésének – jelentette ki Varga Mihály az európai unió pénzügyminisztereinek amszterdami tanácskozását követően.
A magyar tárcavezető a V4-országok közös fellépését szorgalmazza a digitális vállalkozások forrásadóztatására és közös behajtási mechanizmus kidolgozására vonatkozóan.
Az unió pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin mai ülésének egyik legfontosabb témája a panamai offshore-botrány lehetséges következményeinek a megvizsgálása volt. A nemzetgazdasági miniszter elmondta, elsősorban az adócsalás, az agresszív adótervezési technikák és pénzmosás elleni aktuális uniós és nemzetközi kezdeményezéseket tekintették át.
A magyar miniszter hazánk álláspontját képviselve kijelentette: szem előtt kell tartani, hogy mindenki számára elfogadható megoldás szülessen. Varga Mihály arra is kitért, hogy az offshore ügyek felgöngyölítése érdekében a magyar adóhivatalon belül szakértői munkacsoport kezdte meg az információk elemzését. Mint mondta: a hatóság teljes eszközrendszerével szisztematikusan, a magánszemélyeket és cégeiket is érintően vizsgálja, történt-e Magyarországon adóeltitkolás.
A Visegrádi 4-ek országai közös javaslatot készülnek benyújtani az Európai Bizottságnak a digitális gazdaság visszaéléseivel szemben – hangsúlyozta Varga Mihály.
Az adókötelezettségek behajthatósága érdekében Magyarország kezdeményezi egy nemzetközi rendszer kialakítását az internetes vállalkozásokra kivetett adók beszedése érdekében – ismertette a koncepciót a magyar tárcavezető, hozzátéve, a kialakítandó rendszer a bankokra és az egyéb, elektronikus fizetést lehetővé tevő szolgáltatókra telepítene adóbehajtási kötelezettséget forrásadó alkalmazásával. Az eljárás az EU minden tagállamában működhetne, így a rendszer a fizetések más tagállamokba való áthelyezésével nem lenne megkerülhető.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)