A magyar gazdaság egyre jobban teljesít, tavaly a gazdasági növekedés elérte a 4,8%-ot, amire az elmúlt másfél évtizedben nem volt példa – jelentette ki Varga Mihály.

A pénzügyminiszter hozzátette: miközben a világgazdaságban és az Európai Unió egészében fokozatos lassulás figyelhető meg, a kormány célja a jelenlegi lendület fenntartása.

Kép letöltéseFotó: PM

Varga Mihály kiemelte: a legfrissebb statisztikai adatok is visszaigazolják a magyar növekedési fordulat eredményességét és fenntarthatóságát, a 2017-es 4,1%-os emelkedést követően tavaly tovább gyorsult a gazdaság, ami a legtöbb elemzői várakozást is meghaladja. 2018 utolsó negyedévében 5%-os volt a bővülés, amely a rendelkezésre álló adatok alapján háromszorosa az uniós átlagos növekedésnek. Meghatározó, hogy a magyar gazdaság jelenlegi bővülése nem külső hitelekből táplálkozik, mint a 2000-es évek első évtizedében, hanem kiegyensúlyozott makrogazdasági keretek között jött létre, ahol az adósságszint is folyamatosan csökken.

A tárcavezető ismertette: a 2018-as év gazdasági teljesítményének döntő hányada a szolgáltatásokhoz kötődött, azonban mindehhez érdemben járult hozzá a hatéves adó- és bérmegállapodás, valamint a termelő ágazatok közül – különösen az otthonteremtési program eredményeként – az építőipar teljesítménye. Az adócsökkentéseknek és a béremeléseknek köszönhetően egyre több pénz marad a magyar családoknál, ami támogatja a fogyasztás bővülését, míg a beruházások esetén – a hatékony uniós forrásfelhasználásnak és a nagyvállalati fejlesztéseknek is köszönhetően – kétszámjegyű volt a növekedés. Az áruexport növekedése ugyan elmaradt az importbővüléstől, a kedvező turisztikai és szállítási forgalomnak köszönhetően a szolgáltatásexport mégis jelentősen bővült – részletezte Varga Mihály.

A pénzügyminiszter a jövőt illetően rámutatott: tekintettel kell lenni a reálgazdasági folyamatok, az infláció és a külkereskedelmi mérleg jövőbeli alakulására, valamint a munkaerőhiányból adódó lehetséges korlátokra. Mivel a világgazdaságot és térségünket is politikai és gazdasági bizonytalanságok övezik, a Bizottság 0,6 százalékponttal 1,3%-ra csökkentette az uniós növekedési várakozását 2019-re. Annak érdekében, hogy a hazai bővülés magas üteme fennmaradjon és az uniós átlagot hosszú távon is legalább 2 százalékkal meghaladja, a kormány számos intézkedéssel segíti a versenyképesség javítását és gazdaságvédelmi akciótervet dolgoz ki – hangsúlyozta Varga Mihály.

(Pénzügyminisztérium)