Három év után a magyar állam győzelmével zárult az Amerikai Egyesült Államokban lefolytatott sukorói per – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az MTV A Lényeg című műsorában.

A perben a magyar államot képviselő ügyvédnő kifejtette, hogy az eljárásban a három eltérő nemzetiségű tagból álló választott bíróság megállapította: az állam minden tekintetben jóhiszeműen és jogszerűen járt el, nem sértette meg a beruházásra vonatkozó nemzetközi befektetésvédelmi egyezményt, és maradéktalanul betartotta a befektetőkkel kötött koncessziós szerződést. A Bajnai-kormány idején a Lauder-csoporttal kötött koncessziós szerződés ugyanis 133 településen biztosított lehetőséget arra, hogy megvalósítsák a beruházást – húzta alá Bártfai Beatrix, rámutatva: a befektetők tehát ezek bármelyikén jogszerűen szerezhettek volna területet a projekt létesítéséhez.

A Lauder-csoport azonban ragaszkodott az állam tulajdonából törvénysértő módon kikerült sukorói ingatlanokhoz, ezzel megszegték a koncessziós szerződést, hiszen nem biztosítottak jogszerű helyszínt a beruházáshoz. A washingtoni választott bíróság megerősítette a Kúria korábbi döntését, vagyis a telekcsere-ügylet törvénybe ütköző volt – tette hozzá.

Az ügyvédnő úgy fogalmazott: Washingtonban ez az ügy lezárult, az eljárás egyfokú, így fellebbezésre nincs lehetőség. Hogyha az állam ezt a pert elvesztette volna, a Lauder-csoport  végrehajthatta volna százmilliárdos kártérítési követelését rajta.

A felperes valótlanságot állít akkor, amikor arra hivatkozik, hogy a magyar állam viszontkeresetét elutasították. A magyar állam nem nyújtott be  viszontkeresetet a kártérítési követeléssel szemben. A magyar fél azt kérte a bíróságtól, hogy a pervesztes felet kötelezze a teljes perköltség viselésére. Ezeknél az eljárásoknál bevett standard, hogy a felek maguk viselik a költségüket, ezért annak ellenére, hogy a magyar állam nyert, a saját perköltségét mégis neki kell állnia. A befektetők a magyar államot a világ legdrágább típusú választott bírósági eljárásába kényszerítették bele - tette hozzá Bártfai Beatrix.

Az ügy kezdeti politikai felhangjával kapcsolatban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter leszögezte, hogy a kormány végig arra törekedett, hogy a Sukoró-ügybe ne keveredjen politika, tisztán gazdasági és jogi ügy maradjon. Az ellenérdekelt fél ennek ellenére Washingtonban azt sulykolta, hogy Magyarországon politikai döntés született. Hozzátette: jogi hiba történt, ezért nem támogatta a magyar állam a projektet. Ha törvénytelenül indul el egy beruházás, vagy törvénytelen eszközökkel történik egy beruházás megvalósítása, akkor ahhoz a magyar állam nyilván nem asszisztálhat – nyomatékosította a tárcavezető.

A választott bíróság előtt zajló per lezárult, de Magyarországon folyamatban van egy másik per, amelyben a magyar állam indított eljárást a Lauder-csoport érdekeltségébe tartozó koncessziót elnyerő társaság ellen. Varga Mihály kiemelte: a koncessziós szerződés megszegése miatt  kötbér igényt kívánnak érvényesíteni. A magyar állam  nem tehet arról, hogy  a befektető, a beruházó jogellenes lépést tett, illetve jogellenes eszközzel próbálta  a beruházást megvalósítani. A magyar kormánynak tehát jár a kötbér. Nem mondhatunk le az adófizetők pénzéről - szögezte le Varga Mihály, majd hozzátette: gondoljunk bele, hogy néhány százmillió vagy néhány tízmillió forintért is igen éles küzdelem folyik a költségvetési vitában. A kötbér kétmilliárd forint körül van, és ez az összeg a napok múlásával folyamatosan nő.

Bártfai Beatrix felhívta a figyelmet arra, hogy a washingtoni ítélettől függetlenül a magyar bíróság önállóan is meg fogja vizsgálni a koncessziós szerződés felmondásának jogszerűségét, és nyilvánvalóan saját hatáskörben fogja meghozni döntését.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)