A Magyarország és az Egyesült Államok közötti gazdasági együttműködés meghatározó szerepet játszik a magyar gazdaság teljesítményének folyamatos növekedésében – jelentette ki Varga Mihály az Eric Stewart elnök által vezetett Amerikai-Magyar Üzleti Tanács (USHBC) küldöttségével tartott megbeszélésen. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az amerikai vállalatok az egyik legjelentősebb beruházói-befektetői közösséget képviselik Magyarországon, a hazánkban jelenlévő 1700 amerikai vállalat több mint 100 ezer embernek ad munkát.

A miniszter kifejtette: az amerikai vállalatok elégedettek a magyarországi gazdasági környezettel és jól érzik magukat hazánkban, mindezt jól mutatja, hogy az Egyesült Államok a második legfontosabb befektetője hazánknak, és már 14 amerikai céggel kötött stratégiai együttműködési megállapodást a kormány.

Kép letöltéseFotó: PM

Az USA Magyarország tizenharmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, külkereskedelmünk az elmúlt tíz évben dinamikusan bővült. Az innováció és a magas hozzáadott értékű áruk és szolgáltatások előállítása a kormány prioritásai közé tartozik, az amerikai vállalatok pedig ideális partnerek e célkitűzés elérése érdekében – tette hozzá Varga Mihály.

A tárcavezető a gazdaságpolitika teendőiről szólva elmondta: a magyar gazdaság dinamikus fejlődési pályán van, a legutóbbi növekedési adatok már az 5 százalékot közelítették. Ennek fenntartása érdekében mérsékelni kell az állami kiadások arányát, fontos feladat a beruházások ösztönzése, erősíteni kell a kiszámítható beruházási környezetet, és mindent meg kell tenni a még meglévő munkaerő-tartalékok kiaknázásáért. Ezért olyan lépéseket tesz a kormány az adózás, a béremelések, a szakképzés és a beruházások támogatása terén, amelyek hozzájárulnak a vállalatok hatékonyságának és piacképességének emeléséhez.

Kép letöltéseFotó: PM

Arra törekszünk, hogy erősítsük az ország versenyképességét, ennek érdekében alakult meg a Nemzeti Versenyképességi Tanács, amelynek köszönhetően az ország több versenyképességi rangsorban is javította már helyezését a korábbi felmérésekhez képest – utalt a miniszter a World Economic Forum új versenyképességi rangsorában közzétett adatokra, amely szerint a vizsgált 140 ország közül már a 48. helyen áll Magyarország.

(Pénzügyminisztérium)