Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egyetértett az Európai Beruházási Terv fő irányaival a Luxemburgban tartott informális ECOFIN-ülésen. A magyar kormány célja az, hogy a tervnek köszönhetően Magyarországon is minél több fejlesztés valósuljon meg – húzta alá Varga Mihály.
Az uniós pénzügyminiszterek napirendjén az európai gazdasági növekedés beindítása, a gazdaságpolitikai együttműködés elmélyítése, valamint adózási kérdések szerepelnek.
A pénzügyminiszterek az Európai Bizottság alelnökének és az EIB elnökének társaságában véleményt cseréltek az Európai Beruházási Terv helyzetéről. A terv középpontjában álló Európai Stratégiai Beruházási Alap (European Fund for Strategic Investment - EFSI) célja a gazdaság fellendítése érdekében az Európa-szerte alacsony beruházási hajlandóság növelése magánforrások bevonásával.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter jelezte, hogy az Európai Beruházási Terv fő irányaival Magyarország egyetért, de fontos, hogy a kevésbé fejlett pénzügyi piacokkal rendelkező tagállamok is megfelelően részesedjenek.
A terv hatékony megvalósítása eseten lehetőséget biztosíthat a növekedés beindítására az egész unió számára - mondta a miniszter. Az utóbbi években az agresszív adótervezési technikák és a tagállamok közötti adóverseny eredményeként a vállalkozások effektív adóterhelése jelentősen csökkent.
Az agresszív adótervezés és a nemzeti adóbevételek csökkenése nemkívánatos jelenség, így Magyarország általánosságban támogatja az adóelkerülés és adócsalás elleni megújult és összehangolt küzdelmet. Álláspontunk szerint ugyanakkor az uniós szintű minimum effektív adóztatás előírása nem a tisztességes adóversenyhez vezetne, hanem az uniós szerződésekben is rögzített tagállami adószuverenitás csorbításához.
Az adóverseny a gazdasági élet egészséges jellemzője, véleményünk szerint nem lehet cél a korlátozása. A pénzügyminiszterek szombaton a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) elmélyítéséről is tárgyalni fognak.
Az öt uniós intézmény (Bizottság, Európai Tanács, Eurogroup, EKB, Európai Parlament) elnöke által jegyzett, a témában kiadott júniusi dokumentum az európai monetáris unió stabilitása és a szorosabb integráció érdekében tartalmaz kezdeményezéseket.
Magyar részről támogatjuk az euróövezet erősítését célzó erőfeszítéseket, ugyanakkor a nemzeti valutával rendelkező tagállamoknak meg kell hagyni a mozgásteret, hogy a felzárkózáshoz vezető utat szabadon megválaszthassák.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)