A jövő tanévre jelentősen bővül a duális képzési lehetőségek száma, az agrár-, a műszaki, a gazdaság-, a társadalom-, a természettudományok és az informatika területén, több mint fél ezer vállalat közel 3000 diáknak hirdet képzési helyet – hangsúlyozta Varga Mihály, a főváros II. és III. kerületének országgyűlési képviselője az Óbudai Egyetem pedagógusnapi ünnepségén.
A kormány célja, hogy a duális alapképzésekben résztvevők aránya 2020-ig a legfontosabb képzési területeken az elsőévesek körében elérje a 8 százalékot.
A hazánkban és a világban zajló folyamatok – a globalizáció, a gyors technológiai változások, a demográfiai folyamatok és a változó társadalmi igények – kihívás elé állítják a magyar felsőoktatást is – emelte ki a nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: az ország gazdasági és társadalmi jólétéhez csak a minőségi oktatáson keresztül vezet az út.
A megújuló és bővülő magyar ipar minden eddiginél több szakembert igényel – emlékeztetett a szakminiszter. Mint mondta: az innovatív iparágak működése nem képzelhető el a felsőoktatási kutatás és az ipari alkalmazás összekapcsolása nélkül. Kulcsfontosságú lépés volt ebben a folyamatban a felsőfokú duális képzés országos szintűvé tétele – szögezte le Varga Mihály. A munkában állók számának emelkedése és a szakképzés fejlesztése csak párhuzamosan képzelhető el, mára ugyanis számos területen elsősorban a szakképzett munkaerő hiánya jelent gondot – húzta alá a tárcavezető. Problémát jelent az is, hogy fiatalok a pályaválasztás során sokszor nem olyan preferenciák mentén döntenek, amely az elhelyezkedésüket segítené – tette hozzá Varga Mihály. A kormány ezért külön program keretében hívja fel a pályaválasztás előtt állók figyelmét a természettudományos és műszaki területeken megszerzett végzettség előnyeire.
A kabinet tavaly novemberben döntött a felsőoktatásban dolgozók bérrendezéséről: a közel 14 ezer oktató, kutató és tanár garantált illetmény-minimuma három lépcsőben emelkedik – mutatott rá Varga Mihály megemlítve, hogy a béremelés idén átlagosan 15 százalékos, jövőre és 2018-ban pedig 5-5 százalékos növekedést jelent. Hozzátette: a kormányzat megteremtette a jogszabályi hátteret a felsőoktatásban dolgozó oktatók, kutatók és tanárok rugalmas foglalkoztatásához is.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)