Magyarországon országépítő munka folyik, a kormány a családokat erősítő, az adóterheket mérséklő és a magyar emberek érdekeit szolgáló lépéseket tervez 2020-ban is – jelentette ki Varga Mihály Borsod-Abaúj-Zemplén megye 01. számú országgyűlési választókerületének évindító fórumán.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a gazdaságpolitika célja, hogy a következő években is fennmaradjon az uniós átlagot 2 százalékponttal meghaladó gazdasági növekedés, tovább bővüljön a foglalkoztatás, folytatódjon a bérek emelkedése és növekedjenek a beruházások is hazánkban.
A tárcavezető emlékeztetett: 2010-ben a magyar embereknek a munkanélküliséggel, a sávos adózás igazságtalanságával, a több mint 80 százalékos államadóssággal és a devizahitelek terheivel kellett szembenéznie. Mint mondta: a korábbi elhibázott gazdaságpolitika miatt tíz év munkába telt, mire Magyarország újra az őt megillető helyre került a régióban. Mára megszűnt ez a méltatlan helyzet és hazánk a Visegrádi Négyekhez újra vissza tudott zárkózni, a gazdaság növekedése 2019 harmadik negyedévében elérte az 5%-ot.
Varga Mihály a gazdasági eredményeket említve elmondta, hogy a foglalkoztatottak száma tavaly meghaladta a 4,5 millió főt, 2010 óta az átlagkeresetek több mint 80 százalékkal emelkedtek, A miniszter közölte, hogy Magyarországon továbbra is fegyelmezett költségvetési politikai folyik, a cél az, hogy legkésőbb 2023-ra olyan költségvetés szülessen, amely nem okoz hiányt. Ezt fokozatosan lehet csak elérni, mert a magyar gazdaság felzárkózási pályán van - emelte ki Varga Mihály hozzátéve, hogy a költségvetés kialakításakor egyszerre kell mérlegelni az adó- és adósságcsökkentést, a beruházások támogatását, és a közszféra bérnövelését. Az eurózóna lassuló növekedése mellett, egy stagnáló külső környezetben csak úgy lehet megőrizni a növekedés mértékét, ha új eszközök kerülnek a gazdaságpolitika fókuszába - tájékoztatott a miniszter kiemelve, hogy ezért készül az új gazdaságvédelmi akcióterv.
A tárcavezető kitért arra is, hogy az ország teljesítményén belül Borsod-Abaúj-Zemplén megye fejlődése kiemelkedő volt: a 2010-es kormányváltás óta eltelt időszakban megduplázódott az egy főre jutó GDP a megyében, és a munkanélküliek száma is a térségben csökkent a legnagyobb mértékben országos szinten.
(Pénzügyminisztérium)