A közép-európai régió nemzetközi fejlesztéspolitikai együttműködésének lehetőségéről tartottak konferenciát Budapesten a Világbank-csoport közreműködésével.
Az Ausztria, a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia, valamint - a Világbank kedvezményezett országaként - Grúzia részvételével megrendezett konferencia jól illeszkedik azokba a nemzetközi folyamatokba, amelyek meghatározzák a fenntartható fejlesztési célok elérését szolgáló fejlesztéspolitika globális pénzügyi kereteit a 2015-2030 közötti időszakra vonatkozóan. Az új fejlesztési keretrendszer várhatóan ezermilliárd dolláros beruházási nagyságrendet fog megmozgatni globálisan a hagyományos állami források és a magánszektor hangsúlyos részvételével. Célunk, hogy ennek a folyamatnak Magyarország és a régiónk ne passzív figyelője, hanem a nemzetközi fejlesztési bankokkal való együttműködésünk révén haszonélvezője is legyen.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta Joachim von Amsberg-et, a Világbank területért felelős alelnökét. A találkozón a miniszter aláhúzta, hogy Magyarország a közép-európai együttműködés erősítésére törekszik a nemzetközi fejlesztési bankokkal történő partnerség keretében. A regionális összefogással, a Világbank-csoport különböző programjainak támogatásával hatékonyabban vehetünk részt a nemzetközi fejlesztéspolitika alakításában, amely a versenyképes magyar és régiós cégek exportpiacainak erősítése, de akár a migrációs probléma helyben történő kezelése szempontjából is kiemelt fontosságú - tette hozzá Varga Mihály.
Magyarország az elmúlt években arra törekedett, hogy újszerű tartalommal töltse meg a Világbank-csoporttal immár több mint 30 éves múltra visszatekintő kapcsolatait, és felelős donorként részt vegyen a fejlődő, feltörekvő gazdaságok fejlesztési célú támogatásában. Ezek a beruházási lehetőségek egyben exportpiacaink erősítése érdekében is fontosak, komoly üzletfejlesztési lehetőséget jelentenek cégeink számára. Ennek a folyamatnak az erősítése érdekében Magyarország már saját tanácsadási alapot működtet a Világbank-csoportnál, amely a mezőgazdaság, egészségügy és a vízipar területén jelenthet bekapcsolódási lehetőséget a hazai vállalkozások számára. Szintén a Világbank-csoporton keresztül támogat fejlesztéspolitikai célokat és egyben segíti globális szintű érvényesülésünket az Eximbank közelmúltban befektetőként történt csatlakozása az IFC (International Finance Corporation, a Világbank-csoport tagja) pénzügyi növekedési alapjához.
A Közép-Európai Regionális Fejlesztési Konferenciát hagyományteremtő céllal Budapesten először rendezték meg a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Magyar Export-Import Bank Zrt. és a Világbank-csoport közreműködésével.
Kezdeményezésével Magyarország egy olyan regionális partnerségi platform kialakítására törekszik, amely lehetőséget teremt a közép-európai régió országainak, hogy a Világbank-csoporttal való partnerség keretében évente áttekintsék nemzetközi fejlesztéspolitikai prioritásaikat. A szorosabb együttműködés célja, hogy a régió országai a nemzetközi fejlesztéspolitika irányát hatékonyabban tudják befolyásolni.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)