Júniusban ismét látványosan, 7,6%-kal nőtt a vendégforgalom hazánkban, amiben ezúttal a külföldi vendégéjszakák erőteljes bővülése is komoly szerepet játszott. A belföldi vendégszám a nyár első hónapjában is megőrizte kétszámjegyű növekedési ütemét. A vendégéjszakákét lényegesen meghaladó mértékű, 11%-os növekedést mutatnak a szállásdíj-bevételek. A hullámzóbb tavaszi hónapok után a nyár első hónapjában valamennyi mutató pozitív előjelű. Nemzetgazdasági Minisztérium véleménye szerint szép kilátásokat vetít előre az év egészére, hogy az első hat hónap teljesítménye a tavalyi rekordév felett alakult.

Júniusban 948 ezer vendég 2,37 millió éjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeinken a KSH ma közzétett adatai szerint.  Előbbi 9,2%-os, utóbbi 7,6%-os növekedést jelent 2013 júniusához képest. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó szállásdíj-bevétele a májusi növekedésnél is nagyobb mértékben, 11%-kal emelkedett, és megközelítette a 18 Mrd Ft-ot.

A témában Glattfelder Béla belgazdaságért felelős államtitkár nyilatkozott a kormany.hu-nak.

A külföldi vendégek száma (443 ezer) 7,8%-kal, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma (1,2 millió) 7,3%-kal növekedett júniusban, ugyanakkor a külföldiektől származó szállásdíj-bevétel 9,5%-kal nőtt 2013 azonos időszakához képest.

Vezető küldőországaink júniusban jól teljesítettek, különösen Ausztria (+21,1%) és Németország kétszámjegyű vendégéjszaka növekedése (+11,3%) figyelemre méltó. Rajtuk kívül Lengyelország (+37,1%) és Csehország (+19,9%) kimagaslóan teljesített, ezzel ebben a hónapban Németország után Csehország volt a második, Lengyelország pedig a harmadik legnagyobb forgalmú küldőországunk, míg az osztrákok csupán hatodikak a TOP 10-es listában.

Júniusban 505 ezer belföldi vendég 1,19 millió éjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, ahol összesen 6,2 milliárd forint szállásdíjat fizettek. Ezek a számok sorrendben 10,5%-os, 7,9%-os és 14,4%-os növekedést jelentenek 2013-hoz képest.

A belföldi forgalom növekedésének a motorja továbbra is a töretlen népszerűségű SZÉP Kártya.  Idén január és június között a kereskedelmi szálláshelyek 6,59 milliárd forint értékben fogadták el a SZÉP Kártyát, ez 29,5%-os növekedés tavalyhoz képest, ezen belül júniusban a felhasználás növekedése közel 11,7%-os volt.

Ugyancsak a SZÉP Kártya pozitív hatásának tulajdonítható, hogy az év első felében kivétel nélkül minden hazai turisztikai régió forgalma növekedni tudott. A legnagyobb, kétszámjegyű javulás a Dunától keletre fekvő régiókban figyelhető meg, a Dél-Alföldön ennek mértéke például eléri a 20%-ot.

Jó kilátásokat vetít előre az év egészére is, hogy az első hat hónap teljesítménye valamennyi mutatóban a 2013-as rekordévi felett alakult. Az egyik legfontosabb jövedelmezőségi mutató, a szállodai RevPAR (az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaárbevétel) például 2014 első hat hónapjában is több mint 10%-kal múlta felül a tavalyit.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)