Tartós és folyamatos hazánk kiskereskedelmi forgalmának bővülése: az idén júniusban mért 4,1 százalékos növekedéssel már egy éve erősödik a belső fogyasztás, a január és június közötti időszakban pedig több mint 6 százalékos emelkedést regisztráltak. A növekvő forgalom a folyamatosan javuló munkaerő-piaci helyzetnek, a reáljövedelmek bővülésének, a kedvező inflációs folyamatoknak és a lakossági fogyasztást támogató kormányzati intézkedéseknek köszönhető.

A korábbi módszertan szerint számítva is bővülést mutat a kiskereskedelmi forgalom, idén júniusban 1,6 százalékos növekedést mértek. Az összesített forgalmon belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 6,2 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,1 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,6 százalékkal emelkedett az értékesítés. A legnagyobb mértékben a textil-, ruházati és lábbeli üzletekben (18,6 százalék) nőttek az eladások, valamint a használtcikk üzletekben (9 százalék) is nagyarányú bővülést regisztráltak.  A jelentős mértékű növekedéshez az online pénztárgépeknek köszönhető fehéredés is hozzájárult.

Az Európai Unió egészében is nőtt a kiskereskedelmi forgalom júniusban, de a hazai bővülésnél kisebb mértékben, 2,5 százalékkal. A visegrádi országok közül Magyarország ismét kiemelkedik a belső fogyasztás erősödését tekintve, Lengyelországot és Szlovákiát is megelőzzük a júniusi adatok alapján (Csehországra vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre).

A GDP alakulásában is visszatükröződik a kiskereskedelmi forgalom felívelő trendje, ugyanis a háztartások fogyasztási kiadása 2013 eleje óta negyedévről-negyedévre emelkedést mutat. A belső fogyasztás folytatódó bővülését támasztja alá többek között a gazdasági növekedés fokozatos gyorsulása is, ami a jövedelmek bővülésén keresztül a háztartások jövőbeli fogyasztási kiadását és a kiskereskedelmi forgalom emelkedését egyaránt maga után vonja.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)