Elhalkultak a magyar gazdaságpolitikával szembeni kritikák, és egyre inkább az a vélemény erősödik meg, hogy a magyar gazdaság sikere követendő példa lehet más országok számára is - mondta Varga Mihály, miután a Euromoney című szaklap Emerging Markets kiadványa megválasztotta idén az év pénzügyminiszterének a kelet-közép európai régióban.

Varga Mihály úgy fogalmazott: a szaklap az egész ország eredményét értékelte, és az európai uniós viszonylatban magasnak számító növekedést, a befektetések és a fogyasztás emelkedését, a hatékonyabb adóbeszedést, a külső sérülékenység csökkentését és a hatékony adósságkezelést díjazta.

"Sokat emlegetjük a londoni elemzőket - ezúttal a londoni elemzők elismerték azt a teljesítményt, amit a magyar gazdaság az elmúlt öt évben fel tudott mutatni" - nyilatkozta a nemzetgazdasági miniszter, aki Limában, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves találkozóján vesz részt.

A Euromoney évről évre közgazdászok, elemzők, bankárok véleményét összesítve dönt a világ legjobb pénzügyminisztereiről és jegybankelnökeiről. A díj odaítélésének indokai közül a lap online kiadása kiemeli a magyar kormány tökéletes időzítését a jelzálogalapú devizahitelek piaci árfolyamon való forintosításakor, különösen a svájci jegybank januári döntésével összefüggésben, amikor hirtelen jelentősen megemelkedett a frank árfolyama.

Varga Mihály azt is elmondta, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves találkozóját az aggodalom jellemezte, miután több olyan tényező van, amely a világgazdaság lassulására utal. Ezek között kiemelte, hogy a kínai gazdaság lassulása egyelőre tartósnak látszik, és az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed várható kamatemelése is hatással lesz a feltörekvő piacok árazására.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy míg az IMF a találkozóra kiadott értékelésében a legtöbb ország növekedési kilátásain rontott, Magyarország azon kevés ország között volt, amelyek esetében felfelé korrigálták az idén és jövőre várható növekedési mutatókat.

Varga Mihály arról is beszámolt, hogy a találkozón téma volt a Volkswagen dízelbotránya is, bár ennek hatásaival kapcsolatban még nem rajzolódott ki pontos kép. A két globális pénzügyi szervezet tagjai megvitatták a migrációs válságot is, és a találkozón "jól érzékelhetően egy világméretű kezelése merült fel ennek a problémának" - mondta a nemzetgazdasági miniszter.

(MTI)