Kovács Zoltán kormányszóvivő és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy december 4-én a magyar kormány és a GE aláírta azt az előszerződést, amely alapján a Budapest Bank állami tulajdonba kerül. Az adásvételi eljárás 2015 június végére zárulhat le.

A kormány határozott célkitűzése, hogy a magyar bankrendszer a pénzügyi stabilitás erős alapja legyen – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a bejelentés kapcsán.

Tettünk egy lépést abba az irányba, hogy a magyar gazdaság stabilabb lábakra álljon, mivel a Budapest Bank megvásárlásával erőteljes verseny fog kialakulni a szektorban – mondta a miniszter. Hangsúlyozta: a döntéssel a magyar gazdaság visszanyeri szuverenitását.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Kiemelte, hogy a bankrendszer tulajdoni hányadának átalakítása önmagában nem célja a kormánynak, hanem a gazdaságpolitikai célok eszköze. Kifejtette: a külföldi tulajdonban lévő bankok megbénították a magyar gazdaságot, a piac nem jutott hitelekhez. A cél az élénkebb hitelezés és verseny megteremtése a piacon, továbbá a profit itthon tartása.

A döntés hátteréről a miniszter elmondta, hogy a GE a pénzintézeti portfóliójának átvizsgálása után szánta rá magát az eladásra, a vevő a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. lesz, a fedezetet a Magyar Fejlesztési Bank biztosítja.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

A Budapest Bank jövőjéről később dönt a kormány, de hosszú távon nem cél az állami tulajdon megtartása, egy-két éven belül magántulajdonba kerülhet, akárcsak az MKB - mondta Varga Mihály. Hozzátette: a magyar bankrendszer most kezd a helyes tulajdonosi arányra beállni, 2010-ben a kormány célja az volt, hogy a bankszektorban a magyar tulajdon aránya elérje az 50 százalékot, ez a két bank - az MKB, és Budapest Bank - megvásárlásával teljesült.

A sajtótájékoztató teljes felvétele elérhető a Sajtószobában.

(kormany.hu)