Az elhallgatás és az elhallgattatás veszedelmes romboló erő egy nemzet történelmében, mert a jövőt csak a múlt igazságaira lehet építeni – emelte ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője Menczer Gusztáv Frankel Leó úti emléktáblájának avatásán.
Emlékeznünk kell mindazokra, akik a hadifogolytáborok, a Gulág-lágerek, a „málenkij robot” ismert és ismeretlen helyszínein szenvedték el a rabság éveit, váltak rokkantakká, vagy veszítették el életüket – fogalmazott Varga Mihály kiemelve, Menczer Gusztáv szilárd hittel, küldetéstudattal és tenni akarással dolgozott az igazságtételért, a történelmi emlékezet megőrzéséért és a szabad hazáért. A Gulágon 9 évig raboskodó egykori politikai fogoly sokat tett azért, hogy megkezdődhetett e korszak történelmének feltárása is – tette hozzá a miniszter.
Menczer Gusztáv a Kárpótlási Hivatal Társadalmi Kollégiumának elnökeként végzett 16 éves munkájának köszönhető az is, hogy az üldöztetéseket túlélők jogi, erkölcsi és vagyoni kárpótlásban részesültek – szögezte le Varga Mihály. Mint fogalmazott: múltunk megőrzéséért és a tényeken alapuló megismeréséért dolgozik továbbra is a Menczer Gusztáv által életre hívott Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (Szorakész). A XX. század magyar történelmében, a második világháború évei alatt és azt követően sok százezer magyar állampolgár szenvedte el a diktatórikus rendszerek kegyetlenségét: az elhurcolást, a munkatáborokat és a halált. Menczer Gusztáv kutatásai szerint 760 magyar ezer hadifoglyot ejtettek, akik közül 223 ezren tértek vissza; 50 ezer volt a polgári internáltak száma, 40 ezer honfitársunkat a szovjet hadbíróságok ítéltek el. Közülük kétezret azonnal kivégeztek, 38 ezren a Gulagon vesztek el.
A Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (Szorakész) és a Nemzeti Emlékezet Bizottság által emelt tábla leleplezésén részt vett Boross Péter volt miniszterelnök, Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, Menczer Erzsébet, a Szorakész elnöke, valamint Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnökhelyettese.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)