Amikor összekötjük múltunkat a jövővel, azokra a példákra kell figyelnünk, akik megmutatták, hogyan kell felemelni hazánkat és vállalni az ezzel járó munkát és küzdelmet – hangsúlyozta Varga Mihály a kiegyezés utáni korszak egyik legjelentősebb pénzügyminiszterére és miniszterelnökére emlékezve.

Széll Kálmán szobrát a dualizmus kori politikusról elnevezett téren a pénzügyminiszter Tarlós István főpolgármesterrel és Lantos Csabával, a Széll Kálmán Alapítvány elnökével közösen avatta fel.

Kép letöltéseFotó: PM

A szabadságban élő nemzetek természetes módon viszik tovább az emlékezetet, jól ismerik elődeiket és büszkén emlékeznek tetteikre – mondta Varga Mihály hozzátéve, hogy a kommunizmus egyik legnagyobb vétke az volt, hogy tagadta nemzeti múltunk folyamatosságát, és elhallgatta a kiemelkedő magyar történelmi személyiségek eredményeit. Széll Kálmán politikusi pályáját felidézve a tárcavezető kiemelte: kinevezésekor 1875-ben arra tett ígéretet, hogy rendbe teszi az ország pénzügyeit. Az állam szigorú takarékosságával, az adóztatás és a pénzügyi adminisztráció egyszerűsítésével, az állami bevételek emelésével, valamint a korábban rossz feltételekkel felvett államkölcsönök kiváltásával sikerült stabilizálnia Magyarország pénzügyi helyzetét.

Kép letöltéseFotó: PM

Varga Mihály az akkori és a mai pénzügy- és gazdaságpolitika párhuzamosságaira is felhívta a figyelmet. Mint mondta: nem nehéz észrevenni az egyezéseket azok között a gondok között, amelyekkel annak idején Széll Kálmán nézett szembe, és amelyekkel 2010-ben a nemzeti kormány szembesült. Az államkassza üres volt, az előző magyar kormány is külföldi hitelekért házalt, az adósság az egeket verte, a hatalmas munkanélküliség miatt emberek tömegei voltak reménytelen helyzetben. Mint fogalmazott: az elmúlt időszak eredményei bebizonyították, hogy jó döntéseket hoztunk, mikor az eladósodás és privatizáció helyett a munkára és megtakarításokra épülő gazdaságot hoztuk létre.

(Pénzügyminisztérium)