A magyar kormány befektetőbarát gazdaságpolitikája kedvező lehetőségeket kínál az egyesült államokbeli vállalatok számára is – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Magyar-Amerika Üzleti Tanács delegációjával folytatott megbeszélésen.
A találkozóra az üzleti tanács által június 22-24. között szervezett első magyarországi üzleti misszió keretében került sor.
Varga Mihály hivatalában fogadta az Eric Stewart elnök által vezetett Magyar-Amerika Üzleti Tanács (USHBC) küldöttségét. A megbeszélésen a felek egyetértettek abban, hogy a két ország gazdasági kapcsolatai az elmúlt évek során egyre szorosabbá váltak. Az Amerikai Egyesült Államok a nyolcadik legjelentősebb magyarországi befektető, az összbefektetés 9 milliárd dollár körül van – tájékoztatott Varga Mihály. Hozzátette: az USA-ba irányuló magyar export 10 százalékos növekedést mutatott 2015-ben, az amerikai vállalatok több mint 90 ezer embernek adnak munkát Magyarországon, tavaly 10 új amerikai beruházás érkezett az országba.
A találkozón a miniszter elmondta: a magyar kormány befektetőbarát intézkedéseinek köszönhetően jelentősen megemelkedett külföldi tőke jelenléte Magyarországon. Az elkövetkező negyedévekben a magánszektor pozitívan járulhat hozzá a további munkahelyeket teremtő fejlesztésekhez – húzta alá Varga Mihály megemlítve, hogy 2013-ban a magyar gazdaság egy kiegyensúlyozott növekedési pályára lépett, ami 2014-ben és 2015-ben is folytatódott. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a gazdasági növekedés szerkezete stabillá és hosszú távon is fenntarthatóvá vált. 2015-ben 2,9 százalékkal nőtt a magyar gazdaság.
Kiemelte: hazánk geopolitikai helyzete szintén befektetéseket vonzó tényező, hiszen Magyarország több nemzetközi kereskedelmi főútvonal metszéspontjában helyezkedik el, út- és vasúthálózata fejlett és folyamatosan tovább épül. Jelentős versenyelőnyt jelenthet hazánk számára a társasági adó alacsony mértéke – szögezte le Varga Mihály megemlítve, hogy a parlament által már elfogadott új adózás rendjéről szóló törvény 2016-tól gyökeresen megváltoztatja a vállalatok és az adóhatóság kapcsolatrendszerét, illetve, hogy a kormány tovább folytatja adminisztráció-csökkentő tevékenységét, a szabályozási környezet javítását.
A megbeszélésen a felek az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) létrehozásáról is szót ejtettek. Varga Mihály elmondta: a tárgyalásokra Magyarország kiemelt figyelmet fordít, ugyanis a transzatlanti kapcsolatok gazdasági szempontból a világ legjelentősebb kapcsolatrendszerét jelentik, amely globális szinten a világ GDP-jének csaknem felét adja.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)