Tisztelettel adóztunk mindazon történelmi igazságtalanságot elszenvedett honfitársunk előtt, akiket pusztán származásuk miatt fosztottak meg otthonaiktól, űztek el hazájukból és tettek földönfutóvá – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője a III. kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Braunhaxler Egyesület rendezvényén.

A Németországba kitelepített civiláldozatok emlékévét záró eseményen Varga Mihály kijelentette: elutasítjuk az embertelen diktatúrákat, elutasítjuk a kollektív bűnösség becstelen elvét.

Hozzátette: 1946 és 1948 között több mint 200 ezer német nemzetiségű embert fosztottak meg Magyarországon az állampolgárságától, ingó és ingatlan vagyonától, és telepítettek ki az éhező, romokban heverő Németországba. Békásmegyerről 575 családot, 2281 embert üldöztek el.

Kép letöltéseFotó: NGM

Igazságot kell szolgáltatnunk mindazoknak, akik a könyörtelen diktatúra ártatlan áldozatai voltak – fogalmazott a politikus. Mint mondta: kitelepített német nemzetiségű honfitársaink megpróbáltatásai arra tanítják a mai nemzedéket, hogy csak akkor lehetünk szabadok, ha minden közösség szabadon használhatja nyelvét, kifejezheti összetartozását és megőrizheti önazonosságát.

Szükségünk van az olyan elhatározásokra, amelyek nem engednek a feledésnek, tovább viszik az emlékezetet, és ezzel fontos üzenetet adnak át a mának – figyelmeztetett a miniszter kiemelve, hogy vigyáznunk kell arra a közösségünket összetartó erőre, amit nekünk, magyaroknak és a magyarországi német nemzetiségnek a sorközösségben átélt történelmi események, a belőlük eredő tanulságok és ma már közös jövőképünk is adnak.

Kép letöltéseFotó: NGM

Varga Mihály példaértékűnek nevezte azt a munkát, amit a Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Braunhaxler Egyesület a közösség összetartásáért és az emlékezet megtartásáért végez.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)