A magyar szakképzési modell volt a fő témája Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Dwikorita Karnawati, az indonéziai yogyakartai Gadjah Mada Egyetem rektora budapesti megbeszélésein, amelyen részt vett Wening Esthyprobo Fatandari, az Indonéz Köztársaság Magyarországon akkreditált nagykövete is. A találkozón elhangzott: Indonézia hazánk tapasztalatait átvéve alakítja ki duális oktatási rendszerét.

A magyarországi oktatás és szakképzés átalakítása a gazdaság növekedését közvetlenül befolyásolja, az átszervezés során szerzett tapasztalatainkat pedig szívesen osztjuk meg hasonló lépéseket tervező kormányokkal – szögezte le Varga Mihály a megbeszéléseket követően. A tárcavezető jelezte, hogy az illetékes indonéz és magyar minisztériumok folyamatos egyeztetést folytatnak a lehetséges együttműködés formáiról. Az indonéz fél egyaránt követendő példának tartja a szakképzés-irányítás magyarországi közigazgatási modelljét, valamint az intézmények és képzések működését. A tárgyaló felek a közel jövő egyik fontos eredményének nevezték a szakképzési együttműködési megállapodást előkészítését, amelynek aláírását követően információcsere, szakértői látogatások, szakmai műhelyek szervezése kezdődhet el.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

Dwikorita Karnawati elmondta, hogy az indonéz kormány tervei között is szerepel a szakképzésnek a gazdasági tárca hatáskörébe történő áthelyezése, felmerült továbbá egy politechnikai szakképző iskola megnyitása Kelet-Indonéziában, amely minta intézményként a magyar gyakorlatot is hasznosítaná magyarországi szakképzésen résztvevő pedagógusok tapasztalatait is beleértve.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

Varga Mihály a tanácskozást követően elmondta, Orbán Viktor miniszterelnök 2016. februári indonéziai látogatása során előadást tartott yogyakartai Gadjah Mada Egyetemen, így a személyes kapcsolatok is erősítik a két ország szakképzési együttműködését.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)