Hazánk és Közép-Ázsia legdinamikusabban fejlődő országa között állandó, sokrétű, politikai, gazdasági és kulturális párbeszéd alakult ki az elmúlt években – hangsúlyozta Varga Mihály, aki a Magyar-Kazah Együttműködési Kormányközi Bizottság 5. plenáris ülésére utazott a kazah fővárosba.
A nemzetgazdasági miniszter Asztanában Bakitzsan Szagintajev miniszterelnökkel, Kaundyk Bishymbayevvel, a nemzetgazdasági tárca vezetőjével és Kanat Bozumbayev energetikai miniszterrel is tárgyalt.
Kazahsztán a legfontosabb, stratégiai partnerünk a közép-ázsiai térségben – szögezte le Varga Mihály. A megbeszéléseken a felek egyetértettek abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok erősítésében komoly szerep jut a közelmúltban létrehozott Magyar-Kazah Beruházási Alapnak, valamint a helyi idő szerint ma délután megalakuló Magyar-Kazah Stratégiai Tanácsnak. A magyar tárcavezető elmondta, hazai cégek is bekapcsolódhatnak a jelentős ásványianyag-tartalékokkal rendelkező országban a kitermelési és feldolgozási folyamatokba.
A kormányközi kapcsolatok mellett továbbra is kiemelten kívánjuk támogatni a magyar és a kazah vállalatok közötti együttműködést – hangsúlyozta Varga Mihály az Asztanában tartott magyar-kazah üzleti fórumon, amelyen a miniszter kíséretében több mint harminc magyar vállalatvezető is részt vesz.
A tárcavezető kijelentette: a kazah-magyar kapcsolatok egyre több területre terjednek ki. A 2015. évi adatok szerint Kazahsztán Magyarország 4. legfontosabb kereskedelmi partnere a FÁK-országok között, míg Közép-Ázsiában továbbra is a legnagyobb partnere hazánknak – tájékoztatott Varga Mihály.
Hozzátette: a magyar export fejlődését elősegíteni hivatott bankok komoly forrásokkal állnak rendelkezésre a kazah piacon megjelenni kívánó magyar cégek számára: az Eximbank 67,25 millió dolláros (61,53 millió euró), a MEHIB pedig 166,19 millió dolláros (152,05 millió eurós) hitelkerettel kész a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat a továbbiakban is elősegíteni.
A jövőbeni együttműködés lehetőségeiről szólva a szakminiszter elmondta: szinte minden ágazat rendelkezik az ehhez szükséges adottságokkal, különösen a mezőgazdasági és az agráripari, az energetikai, az építőipari és mérnöki szolgáltatások, illetve a gép- és járműipar, a gyógyszeripar, az egészségügy, valamint a turizmus.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)