Jobb helyzetből, kedvezőbb növekedési kilátásokkal indul a magyar gazdaság 2018-ban, mint egy évvel ezelőtt. Ezt Varga Mihály jelentette ki a tárca 2018-as várakozásairól tartott tájékoztatóján. A nemzetgazdasági miniszter leszögezte: a magyar gazdaság kiegyensúlyozott és fenntartható pálya mentén, dinamikusan bővül.
A tárcavezető kijelentette: a negyedik negyedéves részadatok alapján teljesíthetőnek látszik a tavalyi 4,1 százalékos GDP-növekedés. Ez az érték nemzetközi összehasonlításban 2017-ben is az uniós átlag felett alakult, így
- tette hozzá. Varga Mihály hangsúlyozta: a növekedés széles bázison nyugszik, szinte minden szektor hozzájárul a kedvező teljesítményhez. A 2017-es évben a növekedés egyik fő hajtóerejét 20 százalék feletti bővüléssel a beruházások képezték. Ebben nagy szerepe volt a lakásépítéseket ösztönző Otthonteremtési Programnak, a legfrissebb adatok szerint több mint 63 500 CSOK-igénylést fogadtak már be a pénzintézetek 177 milliárd forint értékben - emelte ki Varga Mihály. Az emelkedő béreknek köszönhetően a fogyasztás is növekszik, az építőipar és a turizmus további erősödésére számítunk 2018-ban is - fűzte hozzá.
A legfrissebb adatok szerint több mint
A három nagy hitelminősítő közül kettő már pozitívra változtatta Magyarország minősítői kilátását. A választások előtt már nem szokták javítani a besorolást, de ebben az évben várható lesz ez is - mondta Varga Mihály.
A pénzügypolitika iránya változatlan 2018-ban is:
A költségvetés hiánya 2 százalék körül alakult, ami kedvezőbb a tervezettnél. Idén is alacsony hiánnyal számolunk, a választási év sem befolyásolja a költségvetés stabilitását. Az államadósság csökkenő pályán marad, az Eximbank tartozásával együtt a 2016-os 76 százalékról 2017 végére 74,5 százalékra csökkent az adósságráta előzetes számítások szerint.
A kormány folytatja az adócsökkentéseket is. 2017-től 9 százalékra csökkentettük a társasági adó kulcsát, ami az EU-ban a legalacsonyabbnak számít. Tavaly 5 százalékponttal csökkent a szociális hozzájárulási adó (27 százalékról 22 százalékra), 2018-ban pedig további 2+0,5 százalékpont mérséklődés valósul meg (22 százalékról 19,5 százalékra). A csökkentés idén 200 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál - sorolta Varga Mihály.
A kis- és középvállalkozások számára kedvező változás, hogy
A KATA esetén 2018-tól a nappali tagozatos hallgatóként tanulmányokat folytató és tanulmányai mellett vállalkozói tevékenységet folytató magánszemélynek 25 ezer forintos adóterhet kell csak fizetnie. A társasági adóban fejlesztési adókedvezményt vehetnek igénybe a cégek termék-diverzifikációt eredményező induló beruházás, valamint az új eljárási innovációt eredményező induló beruházás esetén is.
A hatéves bérmegállapodás értelmében
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)