A járvány második hulláma idején a gazdaságpolitika legfőbb feladata a magyar gazdaság működőképességének megőrzése, a munkahelyek megvédése és a vállalkozások támogatása.

A kormány ezért a következő hetekben újabb gazdaságvédelmi intézkedésekkel segíti az újraindulást - jelentette ki Varga Mihály a Joint Venture Szövetség (JVSZ) éves közgyűlésén tartott előadásán.

Egy válságállóbb, stabilabb gazdaságot ért a járvány, mint 2008-ban – jelentette ki Varga Mihály. Mint mondta: az elmúlt évek gazdaságpolitikájának és az időben meghozott gazdaságvédelmi lépéseknek köszönhető, hogy a magyar gazdaság visszaesése kisebb az uniós átlagnál. A miniszter megjegyezte: most a legfontosabb gazdaságpolitikai cél a gazdaság működőképességének fenntartása, hogy hazánk mielőbb visszatérjen a válság előtti pályára, és a jövő évben növekedést érjen el.  Az eddigi intézkedések jelentős mértékben járultak hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez, érdemben fékezve a visszaesést, ugyanakkor további gazdaságvédelmi intézkedésekre van szükség – közölte Varga Mihály.

Ennek elősegítésére jött létre a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs, amelynek elsődleges célja azoknak az akadályoknak a felszámolása, amelyek a gazdaság növekedését gátolják. A törzs folytatja a nyáron megkezdett munkát – tette hozzá a tárcavezető.  Bár az államadósság az idei évben átmenetileg megemelkedik, jövőre már tovább folytatódhat a mérséklődés – mondta a miniszter hozzátéve, hogy a lakosság is egyre nagyobb szerephez jut az államadósság finanszírozásában. A fiskális politika célja, hogy a magyar költségvetés a járvány elleni védekezéshez és a gazdaságvédelemhez a jövőben is maradéktalanul biztosítsa a szükséges ösztönzőket.  Idén a költségvetési hiány - hasonlóan az európai országok átlagához – a bruttó hazai termék 7-9%-a lehet – emlékeztetett a tárcavezető.

Varga Mihály leszögezte, hogy a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítése érdekében kulcsfontosságú a vállalatok beruházásának támogatása. A kormány célja, hogy a hazai vállalkozások megerősödve kerüljenek ki válságból, ezért az adókönnyítések folytatása, a támogatási keretek növelése, hitelprogramok bevezetés és a munkahelymegőrző intézkedések révén kívánja ösztönözni a beruházási kedvet Magyarországon.

(Pénzügyminisztérium)