Jelentősen gyorsult a bérnövekedés dinamikája hazánkban 2017 első harmadában, közel 12 százalékkal emelkedtek a bruttó és a nettó keresetek a KSH adatai szerint – közölte Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, a mérsékelt inflációnak is köszönhetően

a bérek reálértéke 9,2%-kal nőtt, ezzel 52 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése.

Az idei év elejéhez hasonló létszámnövekedés az ezredforduló óta nem következett be Magyarországon a legalább 5 embert foglalkoztató vállalkozásoknál, a létszám így stabilan, hónapok óta meghaladja a 2 millió főt – tette hozzá.

A tavaly novemberi hatéves bérmegállapodás, amely a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emelését, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek érdemi mérséklését tartalmazza, a vállalatok hatékonyságjavító törekvéseinek ösztönzésével hozzájárul ahhoz, hogy tovább emelkedhessen a magas hozzáadott értéket előállítani képes munkakörökben a foglalkoztatás – fogalmazott a tárcavezető.

Mint mondta,

a versenyszférában január-áprilisban a bruttó és a nettó bérek átlagosan 10,6%-kal nőttek, ezalatt a közszférában a kormány bérintézkedéseinek köszönhetően kimagasló, átlagosan 14,4%-os bérnövekedés következett be

a közfoglalkoztatás hatása nélkül. Ez év áprilisában a bruttó kereset 303 ezer, az év első négy hónapjában 287 ezer forint volt.

Varga Mihály megjegyezte, a közszférában a keresetek reálértéke az év első harmadában 11,6%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, tehát folytatódott a közszféra versenyszférához történő bérfelzárkózása, miközben a versenyszférában is 7,9%-kal nőttek a reálkeresetek.

A kormány kezdeményezésére elfogadott

hatéves bérmegállapodás újabb lendületet adhat a munkaerőpiacnak és a kialakult bérfeszültségeket is enyhítheti,

egyfelől tovább ösztönözve a munkavállalási hajlandóságot, másfelől fokozva a magyar munkaerő megtartását.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta, az erős munkaerő-kereslet fennmaradását segíthetik a vállalatok bejelentett kapacitásbővítései, az alacsony nyersanyagárak, a kormány intézkedései következtében fellendülő lakásépítések, valamint az EU-s források kifizetésének felgyorsítása. A hatéves novemberi bérmegállapodás hatására – a kedvező munkaerő-piaci folyamatok fennmaradása mellett – a gazdasági növekedés további élénkülésére és a bérek felzárkózására számítunk a következő időszakban.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)