A kínai piacon bocsátott ki devizakötvényt Magyarország, több mint kétszeres túljegyzés mellett 1 milliárd jüan, vagyis 136,8 millió euró értékben - jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

A miniszter elmondta, hogy a tranzakció illeszkedik a kormány államadósság-kezelési stratégiájába, aminek köszönhetően folyamatosan csökken az adósságra fizetett kamat és az államadósság devizaaránya is.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

2011-ben 52 százalék is volt az államadósság deviza részaránya elsősorban az IMF-EU hitelcsomag következményeként, ami 2014-ben 40 százalék, 2015-ben 35 százalékra csökkent. Idén már kifizette az ország az 1,5 milliárd eurós utolsó részletet az Európai Bizottságnak, és egy 500 millió angol fontos devizakötvényt. A most kibocsátott jüankötvényből Magyarország az idén lejáró deviza adósság egy részét fogja fedezni, a fennmaradó rész kifizetését a forintpiacról oldja meg az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), tehát tovább csökkenhet az adósság devizaaránya - mondta Varga Mihály.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

Magyarország a közép-kelet-európai régióban elsőként bocsátott ki reminbi (RMB) államkötvényt. Az ügylet nemzetközi szinten is jelentős, hiszen a kínai év eleji piaci zavarok után az első jelentősebb, illetve az első nyilvános kibocsátás. A tranzakció során elért feltételek kedvezőek, az adósságkezelési stratégiával összhangban az ÁKK devizacsere ügylet keretében (swap) a jüan adósságot euró alapúra alakította át, így a jüan árfolyamának alakulása nem jelent kockázatot, a kamatfeltételek pedig összhangban vannak az európiaci kondíciókkal.

A kötvénykibocsátást  az ÁKK és a Bank of China készítette elő. A futamidő 3 év, a túljegyzés 2,5-szeres volt. Az államkötvény kamata 6,25 százalék - ismertette Varga Mihály.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A nemzetgazdasági miniszter aláhúzta: a tranzakció része a kormány keleti nyitás stratégiájának, a kínai-magyar kapcsolatok a pénzügyi területen is erősödnek. Hosszabb távon a kínai piac fontos a magyar kötvények számára, mert egy további lehetőség jelent a forrásbevonásra. Ez javítja az adósságkezelés biztonságát, növeli a befektetői kör diverzifikációját. A kibocsátás a várakozások szerint elősegíti Magyarország azon a törekvését is, hogy az ország bővítse ázsiai befektetői körét.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)