Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta Li Jinzao urat, a Kínai Turisztikai Hivatal (CNTA) vezetőjét és delegációját. A találkozóra abból az alkalomból került sor, hogy március 25-26-án nagyszabású budapesti szakmai konferencián találkoztak Kína – Közép-és Kelet-Európa (KKE) országainak turisztikai szakemberei és az érintett 16+1 ország minisztériumainak képviselői.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGMA rangos kínai vezető és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egyeztetett arról, hogy a kínai CNTA önálló irodát nyit Budapesten a térségünkből Kínába utazó turizmus támogatására. Mindez a magyar turizmusdiplomácia fontos elismerése, és jelzi, hogy a régiónak Kínával fennálló turisztikai kapcsolataiban Magyarország egyre hangsúlyosabb szerepet játszik. Ugyancsak térségünk és Kína kölcsönös vendégforgalmát erősíti, hogy az Air China 2015 májusától heti négy közvetlen járatot indít Peking és Budapest között.

A térségünkbe érkező kínai vendégforgalom növelését szolgálja az a Budapesten működő Turisztikai Koordinációs Központ, amely a Kína–Közép- és Kelet-európai országok együttműködésének keretében kezdte meg működését az elmúlt évben, és amely egyebek mellett a térségünkbe látogató kínai turisták teljes körű kiszolgálására alkalmas online turisztikai promóciós platformot hozott létre és működtet.

A hazánkba beutazó kínai turisták száma évről évre folyamatosan és dinamikusan, 15-20%-kal emelkedik, ami a kereskedelmi szálláshelyek forgalmában is hasonló mértékű növekedést generál. Míg 2007-ben 24 ezer kínai turista 55 ezer vendégéjszakát töltött a hazai kereskedelmi szálláshelyeken, addig 2014-ben közel 90 ezer vendég több mint 160 ezer vendégéjszakát. Ezzel a Kína immár a 20. legfontosabb küldő országunk.

Kép letöltéseFotó: Dede Géza/NGM

A Magyarországra érkező kínai utazók zöme Budapestre látogat, ugyanakkor jellemzően több kelet- és közép-európai országot érintenek körutazásaik alatt, szervezett keretek között, csoportosan keresve fel a turisztikai célpontokat. Országunkat általában Ausztriával, Csehországgal, Szlovákiával, vagy ritkábban Lengyelországgal, illetve Németországgal együtt látogatják meg.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)