A múltunkkal való következetes szembenézés nélkül nem építhetünk Magyarország, a magyarság számára hazát – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője.

Az óbudai országzászlónál, a nemzeti összetartozás napja alkalmából tartott megemlékezésen a politikus megerősítette: a kormány Trianonra adott erkölcsi válasza nemzeti értékeinkhez való ragaszkodásra és a magyarság összetartozására épül.

Kép letöltéseFotó: Eisenmann József/NGM

A nemzeti összetartozás napjáról szóló törvényt a kormány előterjesztéseként 2010-ben fogadta el a parlament – emlékeztetett Varga Mihály az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata által rendezett megemlékezésen. Hozzátette: minden június 4-én -- a trianoni békeszerződés aláírásának évfordulóján -- tanúságot és bizonyságot kell tennünk a magyarság összetartozásáról.

„Nem engedhettük, hogy bárki megkérdőjelezze, hogy a magunk módján lehessünk magyarok, hogy a saját nézőpontunkból tekintsünk történelmi múltunkra, nemzeti hagyományainkra, és hogy az igazságunk tudatában képviseljük a külhoni magyarok érdekeit” – fogalmazott a miniszter.

Kép letöltéseFotó: Eisenmann József/NGM

Varga Mihály szerint kötelességünk emlékezni Magyarország történelmének egyik legsúlyosabb tehertételére, amelynek következtében elveszítettük hazánk területének és lakosságának több mint kétharmadát. Mint mondta: az új országhatárok megvonása nem követte a nyelvi vagy nemzetiségi határokat. A gazdasági veszteségekről szólva kijelentette: a Trianonban született diktátumba foglaltak megsemmisítő hatást gyakoroltak az ország működésére: a termőföld több mint hatvan, az erdők közel kilenctizede, a vasúthálózatunk majd kétharmada került az országhatárain kívülre.

Kép letöltéseFotó: Eisenmann József/NGM

Erős elhatározottságra és szándékokra – az összetartozásunkra – különösen nagy szükség mutatkozik most – szögezte le a politikus kiemelve: a brüsszeli betelepedési kvóta elleni őszi népszavazás mérföldkő, amellyel ismét felmutathatjuk nemzeti egységünket, egyértelmű üzenetet küldhetünk, és egyben mintát adhatunk a hozzánk hasonlóan gondolkodású uniós országok számára.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)