Olyan szakképzési rendszert kell kialakítanunk, amely alkalmas arra, hogy a gazdaság igényeinek megfelelő, a munkavállalóknak pedig elhelyezkedési lehetőséget adó szakoktatást nyújtson - hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2015. évi szakképzési elismeréseinek díjátadóján.
A tárcavezető beszédében emlékeztetett, hogy a 2015-ös év a szakképzés éve volt Magyarországon, mert a szakképző intézmények átvétele mérföldkőnek számított a rendszer átalakításban.
Varga Mihály jó befektetésnek nevezte a fiatalok szakmai tudás megszerzéséhez segítését, hiszen az a jövő gazdasági növekedését, Magyarország fellendülését szolgálja. „A gazdaság nyelvén szólva olyan befektetés ez a jövőbe, amely biztosan megtérül.” – tette hozzá. Előremutató célokat tűztünk ki magunk elé, amit mi sem mutat jobban, mint az, hogy a minőségi szakképzés kialakításában érdekelt felek - így a szakképző intézmények, a vállalatok és a kamarák is – közösen dolgoznak a szakképzési rendszer fejlődéséért - jegyezte meg a miniszter.
Varga Mihály szerint a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara és a magyarországi német nagyvállalatok szakképzésben való szerepvállalása is egyértelműen mutatja, hogy a felek egy hosszú távú együttműködésben érdekeltek és részesei kívánnak lenni a magyar szakképzés fejlesztésének. „Természetesen eredményeket csak akkor tudunk elérni, ha továbbra is támaszkodhatunk a már meglévő, jól működő szakmai, gazdasági kamarai hálózatokkal való együttműködésre.” – szögezte le.
Jelenleg több mint 200.000 diák tanul a nappali rendszerű szakiskolai oktatásban, a felnőttoktatás keretében pedig mintegy 15 ezren kapcsolódtak be a szakképzésbe 2015 szeptemberétől. 2016-ban további, több mint 5000 fő kezdte meg tanulmányait a felnőttoktatás keresztféléves képzésein – ismertette a miniszter. A szakképző iskolák átvételével a szakképzési intézményfejlesztés nem áll meg, hiszen az idei év szeptemberétől a szakképzési centrumok képzési és szolgáltató központokká válnak, ahol új lehetőségek nyílnak a szakmai tudás elsajátítása mellett az idegen nyelvi és az informatikai tudás bővítésére is. A szakminiszter emellett kiemelte, hogy a szakképzési centrumok ezentúl képzési és életpálya-tanácsadással is segíteni fogják a felnőtteket, hogy jobban megismerhessék a szakmai fejlődési és továbblépési lehetőségeiket.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)