A magyar gazdaság egyik legígéretesebb ágazata a kreatív ipar, amely az elmúlt évek egyik legerőteljesebb növekedését produkálta nemcsak teljesítményét, hanem a foglalkoztatásban betöltött szerepét tekintve is. A 2013-ban mért hazai foglalkoztatás bővülés nyolcadát adta a kreatív iparban foglalkoztatottak létszámának bővülése, s ezen belül a nők új munkahelyeinek a negyede született ebben a szektorban – tájékoztatott Szalai Piroska, az Nemzetgazdasági Minisztérium női foglalkoztatásért felelős volt miniszteri biztosa a Design Terminalban megrendezett Magyar Innocrafts Napot követően.

Ez a magas szellemi hozzáadott terméket előállító iparág várhatóan az Európai növekedés egyik motorja lesz a jövőben, ezért kifejezetten jó hír, hogy Magyarországnak ezen a téren sincs szégyellnivalója. 2013-ban a kreatív ipari ágazatokban 7%-os foglalkoztatás bővülés volt kimutatható, azaz négyszer gyorsabban nőtt, mint a gazdaság egésze. Az iparágban egyharmaddal magasabb a 40 év alattiak aránya, mint az összes ágazatban együttvéve, s ők többnyire 25-39 évesek.

A kreatíviparban dolgozik a foglalkoztatottak 4,4%-a, míg tevékenységük Magyarország gazdasági teljesítményének 3,7%-át adja. A kreatív ágazatban magas az önfoglalkoztatók aránya: minden negyedik foglalkoztatott vállalkozó is egyben, míg a nemzetgazdaságban csak minden tizedik. Az uniós tagállamok közül hazánkban van az önfoglalkoztatók közül a legtöbbnek alkalmazottja.

A kreatív ágazat önfoglalkoztatóinak több mint a fele fiatal vállalkozó, azaz 40 év alatti, míg a nemzetgazdaságban csupán harmada, ráadásul 2013-ban nőtt az önfoglalkoztatók száma – közölte a volt miniszteri biztos.

Szalai Piroska kifejtette: bízik abban, hogy az idei adatok még a múlt évinél is jelentősebb emelkedést fognak mutatni a kreatív iparban is, hiszen – noha a részleteket ugyan még ilyen mély bontásban nem ismerjük – az első 8 hónap adatai a múlt évinél is jelentősebb bővülést mutatnak nemzetgazdasági szinten, s ez minden bizonnyal a kreatív ipar mutatóiban is nyomomon követhető lesz. Az ágazat teljesítménye majdnem ötször, exportja közel kétszer gyorsabban nőt az elmúlt négy évben, mint a gazdaság egészéé, ugyanakkor jelentőségük a statisztikai adatokon messze túlmutat: a helyi gazdaság fejlődésének motorjaivá válhatnak.

A kormány a következő 6 évben a gazdaságfejlesztés elsődleges célterületének tekinti a kis és középvállalkozásokat, ezért napokon belül megnyílik számos a támogatásukra szóló uniós pályázati lehetőség.

 

(MTI)