A magyar-egyiptomi gazdasági kapcsolatok gyors és kiegyensúlyozott fejlődése mindkét ország érdeke. 2014 végére Egyiptom vált a magyar áruk legfőbb exportpiacává az arab világban – hangsúlyozta Varga Mihály Kairóban magyar és egyiptomi vállalatok számára rendezett üzleti fórumon.

A nemzetgazdasági miniszter az Orbán Viktor miniszterelnök vezette delegáció tagjaként kétoldalú megbeszélést folytatott az egyiptomi kormány pénzügyminiszterével.

Egyiptom és Magyarország régóta gyümölcsöző kapcsolatokat ápol az ipar számos területén, beleértve a minőségi műszaki tartalommal bíró innovatív projekteket is – szögezte le Varga Mihály. Mint mondta: a két ország közti szerződések az utóbbi években felélénkülő fejlesztési együttműködések szilárd alapját képezik. A kormány iparfejlesztési programjában, az Irinyi Tervben megfogalmazott célokkal összhangban a magyar-egyiptomi ipari kapcsolatok bővítésére elsősorban az egészségipar, az infokommunikációs szektor, az élelmiszeripar, valamint a zöldgazdaság fejlesztése terén látunk lehetőségeket – tette hozzá a magyar szakminiszter. A miniszterelnöki látogatás apropóján megrendezett fórum újabb közvetlen céges kapcsolatokat és megnövekedett gazdasági összefonódást eredményez a két ország között – emlékeztetett a tárcavezető, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az üzleti tanácskozásra több mint 60 vállalat képviselője érkezett Magyarországról.

Kép letöltéseFotó: Szecsődi Balázs/Miniszterelnöki Sajtóiroda

Varga Mihály mindezekhez hozzátette: a magyar-egyiptomi gazdasági együttműködésben komoly növekedési lehetőségek vannak, mindkét ország célja a gazdasági kapcsolatok élénkítése. Egyiptom az arab világ legnagyobb állama, stratégiai jelentőségű ország, az egyiptomi gazdaságon keresztül számos afrikai országba is el lehet jutni. A két ország közötti kereskedelmi forgalom 2015-ben megközelítette a 300 millió dollárt, így Egyiptom már második éve a magyar áruk elsőszámú piaca az arab térségben. A magyar kormány arra törekszik, hogy ezt az eredményt megduplázza néhány éven belül.

Egyiptom nagy beruházásaiba, például az Új Szuezi-csatorna, az új egyiptomi főváros megépítésébe, vagy az út- és vasútközlekedési infrastruktúra fejlesztésébe magyar cégek is bekapcsolódhatnak – jelentette ki Varga Mihály, aki szerint bizakodásra ad okot, hogy a magyar-egyiptomi vállalatközi együttműködések száma folyamatosan növekszik. Több területen, így többek között a gépjármű-, a vegyipari gyártás, valamint a házépítés terén vannak közös projektek – tette hozzá. A magyar kormány kiemelt figyelmet fordít a vasúti járműgyártásban rejlő lehetőségekre – tudatta a tárcavezető kiemelve, hogy a Ganz Motor Kft. az elmúlt négy évben közel 40 millió euró értékben szállított forgóvázakat és pótalkatrészeket Egyiptomba. A magyar szakminiszter ígéretesnek nevezte a gyógyszer- és orvosipari együttműködésben rejlő lehetőségeket is: már létrejött egy magyar-egyiptomi vegyesvállalat Ramadan City-ben, a DispoAmecor, amely különböző orvosi felszereléseket gyárt. Gyümölcsözőnek ígérkezik a kooperáció a Rába és egyiptomi partnere, az EAMCO között: a két vállalat 2015 szeptemberében szándéknyilatkozatot írt alá a nehéz- és speciális gépjármű-futóművek közös gyártásának lehetőségéről.

Varga Mihály Amr El-Garhy pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélésén a két ország közötti együttműködés további lehetőségeiről is tárgyalt. A magyar tárcavezető arról is beszámolt, hogy az egyiptomi kormány érdeklődik a magyar gazdaság fehérítéséért tett lépések iránt. Mint mondta: az online pénztárgépek, valamint az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) bevezetésével kapcsolatos tapasztalatok cseréje a közeljövőben folytatódhat.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)