Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Bogányi-zongorákat készítő műhelyben tett látogatásakor a vállalkozás művészi értékei mellett a gazdasági előnyök fontosságát is hangsúlyozta.
Egy szigetszentmiklósi műhelyben készülnek a Kossuth-díjas zongoraművész, Bogányi Gergely ötletéből és közreműködésével fejlesztett forradalmian új zongorák. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a zongorakészítőknél tett látogatása során elmondta: a küllemében és technikáját tekintve is jelentős újításnak számító hangszer nem csak művészi szempontból fontos hazánk számára.
„Örömömre szolgál, hogy Bogányi Gergely egyedülálló ötletét, amelynek megvalósítása több szakterületen is nagyon magas minőséget igényel Magyarországon valósítják meg, felkészült és nagy tudású szakemberek” – fogalmazott a tárcavezető.
A miniszteri látogatás során Bogányi Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy a zongora prototípusa hét évig készült. A zongora készítését a művész több mint hét évig egymaga finanszírozta, 2012-ben azonban egy startup vállalkozást alapítottak, ami külső tőkét is vonzhatott a további kísérletezéshez. A nyertes pályázatoknak köszönhetően mintegy 126 milliós uniós támogatásból, illetve szponzori támogatásával előteremtett 76 millió forintos önrészből tökéletesíthették a hangszert.
A két, eddig elkészült Bogányi-zongora közül az egyik a Milánói Világkiállítás magyar pavilonjában áll. A kormány áprilisban tíz újabb Bogányi-zongora megvásárlásáról döntött. A hangszerek magyarországi és külföldi közintézményekbe, kulturális központokba kerülnek. Varga Mihály hozzátette: bízik benne, hogy az elkészült zongorák hamar hírnevet és ezzel együtt piacot is szereznek a különleges hangszernek.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)