Magyarország a Konvergencia Programmal egy időben benyújtotta 2017. évi Nemzeti Reform Programját az Európai Bizottságnak. A Nemzeti Reform Program bemutatja a magyar kormány által 2016-ban végrehajtott és a következő évekre tervezett legfontosabb intézkedéseket, amelyek hozzájárulnak a növekedési potenciál erősítését és a munkaerő-piaci aktivitást szolgáló reformok folytatásához.

Az Európai Unió tagállamai minden év áprilisában elkészítik nemzeti reform programjaikat, a konvergencia programokkal együtt. E dokumentumok összefoglalják a tagállamoknak azon intézkedéseit, melyeket az Európa 2020 stratégia célkitűzései elérésére, illetve az előző évi országspecifikus ajánlások megvalósítása érdekében tettek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium által benyújtott 2017. évi Nemzeti Reform Program tartalmazza a legfontosabb gazdasági és társadalmi kihívások kezelése érdekében a Kormány által végrehajtott vagy folyamatban lévő legfontosabb lépéseket. A program többek között olyan területeken tartalmaz intézkedéseket, mint a beruházásokat és foglalkoztatást ösztönző adópolitika, a foglalkoztatás további növelése érdekében a munkába állás támogatása, és a közfoglalkoztatás súlyának csökkentése, az energiahatékonyság javítása, az esélyteremtő oktatás és a társadalmi felzárkózás elősegítése valamint az üzleti környezet versenyképesebbé tétele.

Az elmúlt években Magyarország a legtöbb területen közeledett a 2020 stratégia keretében vállalt nemzeti célkitűzéseihez. A foglalkoztatási ráta növekedése 2010 óta az EU egészét tekintve is kimagasló, és a növekedés 2016-ban is folytatódott, a 71,5%-os arány már meghaladja az uniós átlagot. A munkaerőpiaci helyzet javulása mellett jelentős csökkenést mutat a szegénység vagy társadalmi kirekesztés által veszélyeztetett népesség aránya, a 2016-ban mért 26,3% alacsonyabb, mint az utóbbi tíz évben bármikor. Az energia és klímapolitika területén vállalt nemzeti célokat -  energiamegtakarítás, a megújuló energia részarányának növelése, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése - Magyarország már teljesítette a tavalyi évben.

Az eddigi eredmények tehát a Kormány által végrehajtott és a Nemzeti Reform Programban bemutatott intézkedések eredményességét mutatják. Emellett Magyarország továbbra is elkötelezett a célkitűzései elérése mellett, mint a szegénység további csökkentése a foglalkoztatottság növelése. A gazdaság versenyképességének növekedését, a beruházások élénkülését eredményezik a következő időszakban a GDP arányos államadósság valamint az államháztartási hiány további csökkentése mellett az egyszerűbb, kiszámíthatóbb adórendszer érdekében tervezett lépések is.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)