Az év első két hónapját 180,4 milliárdos többlettel zárta az államháztartás központi alrendszere, ami az elmúlt több mint másfél évtized legkedvezőbb egyenlegének számít. Az adatok alapján már látható, hogy hatnak a tavaly novemberi, hat évre szóló adócsökkentési és béremelési megállapodás intézkedései.

A számok mögé tekintve az látható, hogy a központi költségvetés 144,2 milliárd forintos, illetve az elkülönített állami pénzalapok 48,4 milliárd forintos többletet, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 12,2 milliárd forintos hiányt mutattak. Csak az idei év februárját vizsgálva is jelentős, 57,0 milliárd forintos többletet láthatunk.

A két év azonos időszakát összehasonlítva – hasonlóan az elmúlt hónapokhoz – ismét elmondható, hogy a magasabb (különösen az általános forgalmi adóból és a személyi jövedelemadóból származó) bevételek játszottak döntő szerepet az egyenleg alakulásában. Ezek mögött a kedvező gazdasági folyamatok, a gazdaságfehérítő, valamint a meghozott foglalkoztatáspolitikai intézkedések hatásai húzódnak meg.

Kép letöltéseFotó: NGM

Utóbbi esetén a tavaly novemberben megkötött hatéves bérmegállapodás emelhető ki, amelynek eredményeként a minimálbér és a szakmunkás minimálbér korábban soha nem látott (15 és 25 százalékos) emelésében állapodott meg a kormány az érdekvédelmi szervezetekkel. Mivel a januári fizetéseket az emberek február elején kapták kézhez, ebben a hónapban – a legfontosabb élelmiszerek áfa-csökkentésének nyomán is – többet költhettek fogyasztásra.

Emellett magasabb összegben teljesültek az előző évhez képest az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, továbbá az uniós támogatások utólagos megtérítései is. A kiadások esetén a 2014-2020-as uniós programok megvalósításának növekvő hazai finanszírozását érdemes megemlíteni.

Kép letöltéseFotó: NGM

A nemzetgazdasági tárca várakozásai szerint a 2017-re vonatkozó uniós módszertan szerinti 2,4 százalékos hiánycél reális és biztonsággal teljesíthető.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)