Magyarország érdekeivel ellentétes egy különálló eurózóna-költségvetés létrehozása – hangsúlyozta Varga Mihály az eurózóna pénzügyminisztereinek kibővített értekezletén, ahol a résztvevők a novemberben nyilvánosságra hozott francia-német javaslatról tanácskoztak.

A magyar pénzügyminiszter hozzátette: komoly kockázatokkal járhat, ha az eurót használó országok elkülönített büdzsé szerint gazdálkodnának, ezért Magyarország nem támogatja a tervezetet.

Az elkülönült eurózóna-költségvetés feleslegesen mélyítené a már most is meglévő szakadékot az eurózónán belüli és az azon kívüli tagállamok között – hívta fel a figyelmet Varga Mihály az Eurogroup brüsszeli ülésén. Mint mondta: a gazdaság fejlesztése, a felzárkózás elősegítése, az innováció és a kutatásfejlesztés az unió valamennyi tagállamának közös célja és feladata.

A javaslat ugyanakkor kizárná az euróövezeten kívüli tagállamokat a közös uniós célok többletfinanszírozásából, és szigorúbb gazdaságpolitikai koordinációt kívánnak alkalmazni az EU27-re a gazdasági kormányzás és a kohéziós politika közti kapcsolat megerősítésével. A francia-német javaslatokat ezért magyar részről aggályosnak tartjuk – szögezte le a tárcavezető.

Angela Merkel és Emmanuel Macron június 19-i találkozóját követően tették közzé az úgynevezett Mesebergi Nyilatkozatban az Európai Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) elmélyítését célzó javaslatok részeként a különálló eurózóna-költségvetés létrehozásának tervezetét, amelyet novemberben öntöttek konkrét formába.

A francia-német kezdeményezés egyelőre még csak egy javaslat, amelynek megvalósításához az euróövezet másik 17 tagjának jóváhagyása is szükséges – mutatott rá Varga Mihály. A javaslatot számos uniós ország, mások mellett Hollandia és Finnország szintén elutasítja, ahogy ez az eurozóna minisztereinek novemberi kibővített ülésén is kiderült. Az eurózóna-költségvetés létrehozására irányuló francia-német javaslatokat a téma jelentősége és fontossága miatt a magyar kormány soron következő ülésén tárgyalja.

(Pénzügyminisztérium)