A magyar-mongol gazdasági együttműködés fejlesztési lehetőségeiről tárgyalt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Ulánbátorban. A kapcsolatok elmélyítésének ígéretes területe az ipari együttműködés, amely az iparból származó bevétel további növelését, a nagyfokú technológia-tartalmú termékek előállításának bővítését, illetve kapcsolódó magas hozzáadott értékű szolgáltatások piacának szélesítését eredményezheti.

Varga Mihály az Orbán Viktor miniszterelnök vezette delegáció tagjaként érkezett a mongol fővárosba. A nemzetgazdasági tárca vezetője megbeszéléseket folytatott Dondogdorj Erdenebat ipari miniszterrel, valamint Bayarbaatar Bolor pénzügyminiszterrel. A tárgyalásokon Varga Mihály megerősítette: Magyarország stratégiai partnerként tekint Mongóliára és részt kíván venni a mongol fejlesztési programokban. A felek egyetértettek abban, hogy a kétoldalú gazdasági együttműködés jelentős potenciált hordoz magában, a forgalom azonban még jelentősen elmarad a lehetőségektől.

Mongólia gazdasága az utóbbi években dinamikusan növekedett. Az ország ásványi anyagokban gazdag, és fogékony a fejlett technológiára, amelyet Magyarország nyújthat. A tárgyalások új lendületet adhatnak gazdasági kapcsolatoknak, így hazánk a közös fejlesztési lehetőségeken keresztül növelheti a magas hozzáadott értékű tevékenységek exportpiacát. Kifejezetten jó együttműködés alakítható ki az élelmiszeriparban, a gép- és járműiparban - kiemelten szóba került a buszgyártás - az építőiparban, az infrastrukturális fejlesztési projektekben, a megújuló és alternatív energiaiparban, de jelentős lehetőségek kínálkoznak a bányászatban is.

Az egyeztetéseken a nemzetgazdasági miniszter kitért a költségvetési hiány és az államadósság-kezelés területén az elmúlt években elért magyar eredményekre. A mongol fél kiemelt érdeklődést mutatott az online pénztárgépek rendszere iránt, melyet szeretnének a gyakorlatban is megismerni.

A két ország közötti kapcsolatok sokrétűvé válását jelzi, hogy Mongólia elektronikus útlevelek gyártására kötött szerződést a magyar Pénzjegynyomda Zrt.-vel. A felek szorgalmazták, hogy az egészségipar területén is alakuljon ki szorosabb együttműködés, beleértve az állategészségügyhöz kapcsolódó iparágakat is. Kiemelkedő lehetőséget jelent e téren az a kötött segélyhitel megállapodás, amelyet a songinói biokombinát rekonstrukciójáról írtak alá. A projekt segítségével Mongólia biztosítani tudja 60 milliós állatállományának egészségét, a biokombinát modernizációjában, a nagyobb gyártási kapacitás megteremtésében pedig magyar cégek is részt vehetnek.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)