Kötelességünk méltó módon megőrizni azoknak a nagy magyar családoknak történetét, életét, amelyek tagjai alakították történelmünket, korokon átívelően harcoltak és dolgoztak Magyarországért, tudásukkal és művészetükkel gyarapították a nemzet szellemi vagyonát – hangsúlyozta Varga Mihály a nyíregyházi Kállay-ház ünnepélyes átadásán.
A múlt század elején épült neoklasszicista kúria Kállay Miklós egykori miniszterelnök lakhelye volt, amely a Modern városok program keretében közel egymilliárd forintból újult meg – tette hozzá a pénzügyminiszter.
A nemzet emlékei arcokban, emberekben, tettekben, küzdelmekben, kudarcokban és győzelmekben léteznek, ezért fontos, hogy minél több arcát megrajzoljuk a magyar történelemnek, ehhez gyűjtsük össze mindazt, ami a múltból ránk maradt, és adjuk tovább gyermekeinknek – emelte ki Varga Mihály. Mint fogalmazott: így teremthetjük újjá a magyar történelem azon folytonosságát, amelytől a kommunista diktatúra meg akarta fosztani a nemzetet. A negyven év szétszaggatta a nemzeti emlékezés érzékeny szövetét, ezért most nagy műgonddal kell mindent megtennünk azért, hogy a valóságnak megfelelően szőjük azt ismét egybe – mutatott rá a miniszter.
Minden olyan esemény fontos számunkra, amely felhívja a figyelmet történelmi nagyjainkra, eszméikre, és fényt vet a korra, amelyben éltek, mert lehetővé teszi, hogy önmagunk számára teljesebbé tegyük a múltunkat – mondta Varga Mihály, aki szerint Kállay Miklós emlékezete különösen fontos hiszen miniszterelnökként jól látta a veszélyeket, amelyeket a két elnyomó eszme: a nácizmus és a bolsevizmus hordozott hazánkra nézve. Olyan ember előtt tisztelgünk, aki egy borzalmas történelmi helyzetben hazája és a magyar emberek érdekeit próbálta érvényesíteni – emlékeztetett a tárcavezető.
A nyíregyházi Kállay-ház 1903-ban neoklasszicista stílusban épült, itt lakott Szabolcs vármegyei főispánként Kállay Miklós; a kúria később hadosztály-, majd hadkiegészítő parancsnokságként működött. Az ingatlan-együttes felújítását a nyíregyházi önkormányzat a Modern városok program keretében 994 millió forintos támogatásból valósította meg. Az új kulturális központban méltó helyre került a Kállay család egyedülálló rendjelgyűjteménye, iparművészeti kollekciója és a tizenhatezer kötetből álló könyvtára is.
(Pénzügyminisztérium)