Hazánk gazdasági helyzetéről, a válságból kivezető út állomásairól beszélt az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója csütörtöki budapesti tanácskozásán Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
2010 májusa óta alaposan megváltozott hazánk gazdasági helyzete – hívta fel a figyelmet előadásában Varga Mihály. A fiskális fegyelem és a külső egyensúly mellett ma már Magyarországon arról folyik a diskurzus, hogy harmadikok vagyunk-e egy-egy negyedévet tekintve a növekedési versenyben, vagy éppen leszorultunk a dobogóról a 28. tagú Európai Unióban - emelte ki a tárcavezető.
Varga Mihály az elmúlt öt év három jól elkülöníthető periódusáról szólva kifejtette: 2010 nyarától 2011 őszéig tartó időszak meghatározó eseménye a konszolidációs folyamat megindítása volt. A második szakasz 2011 ősze és 2013 eleje közé tehető, ekkor a hazai gazdaságpolitikától független világgazdasági események játszottak szerepet a kedvező folyamatok időleges megakadásában. A harmadik fázisban, 2013 második negyedévében újra növekedési pályára állt a gazdaság, 2013 júniusában az Európai Bizottság elismerte hazánk fiskális fegyelem terén elért erőfeszítéseit: megszűntette a 9 éve indított túlzott deficit eljárást.
A néppárti frakciótagoknak tartott előadásában Varga Mihály arra is kitért, hogy a magyarországi események bizonyítják: működhet olyan modell, ahol a szerkezetváltás folyamata nem áll szemben a társadalmi stabilitással.
A nemzetgazdasági miniszter a tanulságokat levonva elmondta: az európai és a magyar gazdaság szereplői túljutottak a válságon: – Ma már nem a múltra kell reflektálnunk, hanem a jövő felé kell néznünk – fogalmazott.
Varga Mihály két fontos, az Európai Unió előtt álló problémára is rávilágított. Az egyik a népesség számának csökkenése, valamint az európai országok gazdasági versenyképességének erősítése nemzetközi viszonylatban.
Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója csütörtökön Magyarországon tanácskozik, a fő téma – mint azt Manfred Weber a képviselőcsoport vezetője és Orbán Viktor miniszterelnök is elmondta – a bevándorlás mellett a tisztességes adópolitika.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)