Hagyományaink egymásra épülnek, egymást gazdagítják, a közösen megélt történelem pedig összefűz bennünket – hangsúlyozta Varga Mihály a német kitelepítés 72. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen.

A nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője a békásmegyer-ófalui Szent József-templomnál elmondta: a diktatúra eltűntével a múlttal való őszinte szembenézésre szüksége van a magyaroknak is, mert enélkül nem nyerhetjük vissza azt a nemzeti önbizalmat, amelytől megfosztott bennünket a kommunizmus.

Kép letöltéseFotó: NGM

A hazánkból durva kényszerrel kitelepített több mint kétszázezer német nemzetiségű honfitársunk szíve örökre magyar maradt – emlékeztetett a képviselő kiemelve, hogy 72 éve, 1946. január 19-én hagyta el Magyarországot az első vonatszerelvény, amely elüldözött német honfitársainkat vitte Németországba.

Békásmegyerről 575 családot, 2281 embert kényszerítettek arra, hogy elhagyják otthonukat – tette hozzá Varga Mihály. A település számára olyan tragédia ez, amelynek hatását máig érzik az itt élők: Békásmegyer és Magyarország lett kevesebb az elűzött családok gyermekeivel és unokáival, ez hatalmas, pótolhatatlan veszteség – figyelmeztetett a politikus.

Kép letöltéseFotó: NGM

A magyar kormány támogatja a hazánkban élő német honfitársaink identitásának és kultúrájának megőrzését – szögezte le Varga Mihály megemlítve, hogy az elmúlt esztendőkben a német iskolák száma ötszörösére nőtt, az ott tanulók száma megháromszorozódott. A magukat a magyarországi németek közösségéhez tartozónak vallók száma ma már megközelíti a kétszázezret – tette hozzá.

Varga Mihály köszönetét fejezte ki a III. kerületi önkormányzatnak, a békásmegyeri Német Nemzetiségi Önkormányzatnak és a Braunhäxler Egyesületnek a közösség összetartásáért és az emlékezet megőrzéséért végzett munkájáért.

Kép letöltéseFotó: NGM

2013. december 17-én a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapjává nyilvánította január 19-ét az Országgyűlés. A határozat kimondja, hogy tisztelettel kell adóznunk mindazok emléke előtt, akiket a második világháború után a kollektív bűnösség igaztalan vádja és elve alapján üldöztek és hurcoltak el.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)