A következő időszakban komoly kihívásokkal kell szembenéznie a nemzetgazdaságoknak is – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium szakmai konferenciáján. Az előadók mindegyike a válságot mélyítő tényezők közé sorolta, hogy globális szinten továbbra is mérsékelt a termelékenység növekedése, amely Európán belül a Brexit következményeként súlyosbodhat.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vitaindítójában az Európai Unió előtt álló legfontosabb feladatnak a gazdasági együttműködés szorosabbra fűzését nevezte. A gazdasági tárca által szervezett. a „Válságkezeléstől a gazdasági növekedés beindításáig” című konferencián a házigazda miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad szem elől téveszteni azt a tényt, hogy az EU gazdasági összefogásból nőtt ki, ma ennek a megerősítése a fő feladat.

Fotó: NGM

A tanácskozáson Catherine L. Mann, az OECD vezető közgazdásza előadásában a világgazdaság lassulásának okait elemezte. Véleménye szerint a megoldandó problémák közé tartozik, hogy az innováció nem terjed el a gazdaságban, a vállalatoknak csak mintegy 5 százaléka használja ki annak előnyeit. További probléma az OECD vezető közgazdásza szerint, hogy lassan növekednek a bérek, kevésbé, mint a termelékenység, így az egyenlőtlenség egyre mélyülnek.

Fotó:NGM

Thomas Steffen, a Német Szövetségi Pénzügyminisztérium államtitkára szerint az elmúlt évek egyik legfontosabb tanulsága, hogy nem létezik a gazdasági problémákra univerzális megoldás, kötelezően előírható recept. Mint mondta: el kell fogadni és tiszteletben kell tartani az EU-n belül is a tagállamok önállóságát. A német pénzügyi államtitkár Nagy-Britannia unióból való kiválásával kapcsolatban kifejtette: mindenképpen el kell kerülni a dominóhatást, és arra kell törekedni, hogy szoros maradjon a kiválás után is az együttműködés a szigetországgal. Steffen fontos célnak nevezte, hogy az uniót a befektetések számára vonzóvá kell tenni, ennek érdekében elkerülhetetlen a közigazgatás modernizálása. A német politikus mindezekhez hozzátette: országa továbbra is megbízható partnere kíván maradni hazánknak.

A konferencia  panelbeszélgetésein elhangzott az is, hogy a fokozott geopolitikai kockázatok miatt a fiskális, a monetáris és strukturális politikák összehangolása továbbra is kiemelt feladat lesz az Európai Unió országaiban. A magyar előadók arra is felhívták a figyelmet, hogy a múlt súlyosan korlátozta a magyar gazdaságpolitika mozgásterét, hiszen egyszerre kellett az államadóságot és az államháztartási hiányt csökkenteni.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)