A Bizottság ma nyilvánosságra hozott országspecifikus ajánlásaiban megfogalmazott gazdaságpolitikai célok többsége a magyar kormányéval megegyezik, lényegesen kevesebb számú és a konkrét beavatkozási javaslatok helyett általános stratégiai irányokat tartalmaz. Az ajánlások a korábbi évekhez képest kiegyensúlyozottabbak, jobban tükrözik az európai szemeszter keretében a Bizottsággal folytatott szakmai párbeszéd eredményeit.
A Bizottság alapvetően kedvezőnek ítéli meg a magyar munkaerő-piaci folyamatokat, elismeri a kormány e területen tett lépéseit, immár nem vitatja a közfoglalkoztatás létjogosultságát. A kormány célja, hogy megkönnyítse és egyben ösztönözze az átmenetet a közfoglalkoztatásból a nyílt munkaerőpiacra, és ez egyezik az ajánlástervezetben foglaltakkal.
Az adókkal kapcsolatban megfogalmazott ajánlás kapcsán fontos kiemelni, hogy a bankadó ez év elejétől mintegy a korábbi felére csökkent, és 2017-től tovább mérséklődik. Az alacsony keresetűek adóéke a Munkahelyvédelmi Akció keretében már jelentősen mérséklődött, de az személyi jövedelemadó 1 százalékos csökkentése általánosságban is csökkentette azt.
A Bizottság számszerű költségvetési kiigazítási javaslatával kapcsolatban az álláspontunk, hogy a kormány az elmúlt években is fegyelmezett költségvetési politikát folytatott és rendre teljesítette a kitűzött célokat. Ezt jelzi az államadóság GDP-hez viszonyított arányának folyamatos csökkenése is. A 2017. évi költségvetési törvényjavaslatban szereplő hiánycél is mutatja, hogy folytatódik az adósságcsökkentés politikája. A konvergencia program adósságpályája szerint az államadósság aránya 2020-ra a GDP 65 százaléka alá süllyed. A következő évek adósságcsökkentését a gazdasági növekedés mellett a GDP 3 százalékánál lényegesen alacsonyabb hiánycélok is támogatják. A kormányzati intézkedéseknek köszönhetően jelentősen javultak az államadósság finanszírozási kondíciói is: megnövekedett a hazai szereplők részaránya, ami stabilabb hitelezői kört jelent, továbbá csökkent a devizaadósság aránya, mérsékelve az ország külső sérülékenységét.
Az országspecifikus ajánlásokat a következő hetekben számos európai fórum vitatja meg, majd végleges változatukat júniusban a Tanács fogadja el.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)