1956 őszének forradalma a legsötétebb kommunista diktatúrában hozta vissza és tette máig eltörölhetetlenné a reményt, hogy Magyarország lehet békés, demokratikus és önálló állam – fogalmazott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Budapest II. és III. kerületének országgyűlési képviselője az Óbuda Múzeum hatvan évvel ezelőtti eseményeket bemutató helytörténeti kiállításán.

Azok a magyar emberek, akik 1956 októberében forradalmárokká lettek, megmutatták és örökül hagyták ránk a hitet, hogy a szabadságért és a haza függetlenségéért semmilyen áldozat nem hiábavaló – emlékeztetett a miniszter.

Kép letöltéseFotó: NGM

Mint mondta: az ’56-os magyarok, Európa legbátrabbjai a mi hőseink, akik a hazát minden elé helyezték, a személyes áldozatvállalás árán is. Az ő helytállásuk történetét át kell adnunk a következő generációknak, gyermekeinknek és unokáinknak is, ezért különösen fontos, hogy ne csak ünnepi beszédekkel, hanem minden eszközzel felidézzük az emlékeket – szögezte le a miniszter.

A forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján egyre kevesebben vannak közöttünk, akik elmondhatnák, mit jelentett a kommunista diktatúrában élni, amikor a nélkülözés és a nyomor mellett szinte mindenki attól retteget, hogy elhurcolják – figyelmeztetett Varga Mihály Németh László szavait idézve: „sokszor nehéz volt eldönteni, mi jobb, benn lenni, vagy kinn várni, hogy bevigyék az embert.”

Kép letöltéseFotó: NGM

De egyre kevesebben vannak azok is, akik beszámolhatnának azoknak az októberi napoknak a szépségéről, félelemmel vegyített öröméről és az összetartozás erejéről – hangsúlyozta a politikus hozzátéve: az Óbuda Múzeum 1956-os kiállítása tárgyi emlékeivel, hanganyagával és fényképeivel érezhetően közvetítik felénk Magyarország történelmének egyik legnagyobb, máig ható katarzisát.

(NGM)