A kormány előrejelzésével összhangban lévő pozitív gazdasági pályát vázol Magyarországnak a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet hétfőn megjelent kiadványában. A nemzetközi szervezetek, a hitelminősítők és a piaci szereplők őszi jelentései azt mutatják, hogy a magyar reformok működnek.
Az OECD Economic Outlook kiadványban 2015-re 3 százalékos, míg 2016-ra 2,4 százalékos gazdasági növekedést jeleznek előre, ez közel megegyezik a kormány 3,1 illetve 2,5 százalékos várakozásával. Az OECD 2017-re – a kormányhoz hasonlóan – jelentősen nagyobb növekedést (3,1 százalék) vár, mint az Európai Bizottság.
Az OECD elemzői kiemelték, hogy a magyar gazdaság növekedésének kedvező dinamikája 2015-ben fennmaradt, amihez minden szektor hozzájárult. A fogyasztást érdemben támogatják a háztartásoknak a banki elszámoltatás eredményeként visszajuttatott összegek, továbbá a hitelek forintosítása javítja a bizalmat. A beruházások növekedésében az EU-s forrásokból megvalósuló infrastrukturális fejlesztések mellett az üzleti szektor szerepe is egyre meghatározóbb. Emellett a magyar export is tartósan támogatja a hazai GDP-t.
Az OECD pozitívan értékeli a kedvező munkaerő-piaci folyamatokat, különös tekintettel arra, hogy a közfoglalkoztatás mellett egyre jobban nő a magánszektor szerepe. A következő időszakban semlegessé váló fiskális politika pedig hozzájárul ahhoz, hogy az államadósság csökkenő trendje továbbra is fennmaradjon.
Különösen kedvező, hogy az OECD úgy látja, a hazai tényezők felfelé mutató kockázatot jelentenek a gazdasági folyamatot illetően. Így mind a vállalati, mind a lakásberuházások várakozáson felül teljesíthetnek, miközben a fogyasztást a jelenleg feltételezettnél erőteljesebb foglalkoztatás bővülés ösztönözheti.
2016-ban az alacsonyabb növekedési ütemet (2,4%) az OECD megítélése szerint az EU-s források természetes ciklikusságából eredő visszafogottabb állami beruházások eredményezik. Eközben ugyanakkor a fogyasztást a növekvő foglalkoztatás, illetve a 2016-tól csökkenő személyi jövedelemadó is segíti. A kivitel dinamikája élénk marad, tovább növelve a többletet a folyó fizetési mérlegben.
Különösen annak fényében kedvező az OECD Magyarországra vonatkozó előrejelzése, hogy a világgazdaság növekedési kilátásai az elmúlt időszakban összességében romlottak. Jelentős bizonytalanság övezi ugyanis a feltörekvő piacok – különösen a kínai gazdaság – kilátásait, miközben a fejlett országok teljesítményére elsősorban a visszafogott beruházási aktivitás nyomja rá bélyegét. Az OECD így lefelé módosította a világgazdaság növekedési ütemét, különösen a 2016-os várakozáson rontott erőteljesen az intézmény.
Az OECD Economic Outlook az alábbi linken található:
http://www.oecd-ilibrary.org/economics/oecd-economic-outlook_16097408
(Nemzetgazdasági Minisztérium)