Újabb sikeres adósságkezelési eszközt vezetett be Magyarország - jelentette be Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy az ügylet keretében rövid hátralévő futamidejű és magas kamatozású dollárkötvényeket cseréltek 10 éves, rekord alacsony kamatozású eurókötvényre. A devizaarány ezzel nem változik, és jelentősen olcsóbbá vált az államadósság finanszírozása – tette hozzá a miniszter.
A tárcavezető ismertette: nagyobb összegű piaci devizakötvény kibocsátásra 2014 óta nem volt példa Magyarországon, az elmúlt két évben az adósságfinanszírozás ugyanis e nélkül is gördülékeny, stabil alapokon nyugszik a belföldi befektetők állampapír-vásárlásainak köszönhetően.
- emelte ki Varga Mihály.
A miniszter elmondta: az eurókötvényekre jelentős volt a befektetői érdeklődés: ötszörös túljegyzés mellett minden idők legalacsonyabb piaci kamatszintje mellett adta el a papírokat az adósságkezelő. A visszavásárlás során pedig több mint 3 milliárd dollárnyi kötvényt ajánlottak fel a befektetők, így a többletkínálat miatt a tranzakció a meghirdetett legkedvezőbb áron valósulhatott meg - húzta alá a tárcavezető.
A korábban kibocsátott eurókötvények legalacsonyabb hozama 3,5, míg az IMF-EU hitelcsomagon belül az euróban folyósított 3-7 éves futamidejű Európai Bizottsági hitel kamata 3,25 és 3,625 százalék között volt. Ehhez képest a mostani kötvények kamatterhe ezeknek alig több mint felét, 1,9 százalékot teszi ki – húzta alá a miniszter.
A devizakötvény-csere nem változtatta meg az államadósság devizaarányát, viszont jelentős kamatmegtakarítást ért el így az állam, hiszen a korábban kibocsátott magasabb kamatozású állampapírokat cseréltük olcsóbb kötvényekre.
– tette hozzá Varga Mihály.
Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár aláhúzta: a piac régóta pozitívan ítéli meg a magyar gazdaságot,
Az eurókötvény fontos viszonyítási pontot jelent a jövőben a CDS-felárak árazásánál is – fűzte hozzá az államtitkár.
Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója elmondta: a dollárkötvény visszavásárlásával párhuzamosan lezárták a kapcsolódó deviza- és kamatswap ügyleteket is. A tranzakció így a hosszú távú kamatmegtakarításon kívül összességében 29,3 milliárd forint azonnali bevételt jelent az államkasszának – tette hozzá.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)