Kiegyensúlyozott adósságkezelést tervezünk 2018-ra, folytatódhat az államadósság rátájának és a devizatartozás súlyának csökkentése, valamint továbbra is számítunk a lakossági állampapír-befektetőkre – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) jövő évi finanszírozási tervének bemutatásán.

Varga Mihály emlékeztetett: 2018 lesz sorrendben a nyolcadik olyan esztendő, amikor csökken az adósságráta. Ez párosulva a történelmileg alacsony, 2017 végén a központi költségvetés adósságának 22 százalékos devizaarányával és a belföldi befektetők súlyának emelkedésével oda vezetett, hogy az állam ma már nincs kiszolgáltatva a pénzügyi piacok hangulatváltozásainak.  Pozitív folyamat az is, hogy az alacsony kamatok mellett csökken a kamatkiadás, ez nagyobb lehetőséget teremt a költségvetési politikának. A kamatok döntő része pedig ma már belföldön marad, így a hazai gazdaságot támogatja – mondta Varga Mihály.

Kép letöltéseFotó: NGM

Az idei évet értékelve a miniszter elmondta, hogy új lakossági termékként vezették be a Kétéves Magyar Állampapírt (2MÁP), a nemzetközi piacon pedig sikeresen megjelent a magyar állam Kínában a belföldi piacon is Panda-kötvény kibocsátásával. Az októberi devizakötvény-csere keretében kibocsátott eurókötvény iránt közel hatszoros volt a túlkereslet és minden idők legalacsonyabb eurókötvény hozamát értük el – emlékeztetett a nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: 2017-ben először fordult elő, hogy negatív hozamot fizettünk a befektetőknek, azaz a hitelezők finanszírozták a költségvetést. Az állampapírok iránti kereslet stabil, a hozamok rekord alacsony szintre csökkentek nemcsak a korábbi évekhez, de a régió más országaihoz képest is – összegezte Varga Mihály.

Kép letöltéseFotó: NGM

A 2018-as finanszírozási tervről a nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy a forint- és devizakibocsátási terv is az ideihez hasonlóan alakul 2018-ban. A lejáró devizahitel összege 2,3 milliárd euró, ami meghaladja a tervezett 1 milliárd eurós kibocsátást, így a központi költségvetés devizaaránya tovább csökkenhet, a jövő év végére  várhatóan  20 százalék alá az idei 22 százalékról.  A tervben szerepel – kedvező piaci feltételek esetén – egy nemzetközi devizakötvény kibocsátás, a Paks II. hitelből 180 millió euró lehívása, amit a 2017-ben lehívott 80 millió euró előtörlesztése csökkent, valamint a kétéves Renminbi program keretében újabb Panda-kötvény kibocsátása is – ismertette Varga Mihály.

2018-ban új nagybani termék lehet a belföldi eurókötvény, ami a forint államkötvény aukcióhoz hasonló rendszerben bocsát ki az ÁKK valószínűleg 2018. első negyedévében. A befektetők így a bankközi piacinál kedvezőbb befektetéshez juthatnak, az állam pedig olcsó finanszírozást érhet el – közölte a tárcavezető.

Kép letöltéseFotó: NGM

Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója elmondta, hogy nettó finanszírozási igényként 1361 milliárd forinttal, összes törlesztésként 7397 milliárd forinttal számoltak, így 2018-ban a bruttó finanszírozási igény 8758 milliárd forint lesz. A korábbi visszavásárlások és csereaukciók következtében alacsony forint kötvény lejárat jellemzi a jövő évet, valamint a 2,3 milliárd eurós devizalejárat is kevesebb, mint az idén. Barcza György hozzátette: a finanszírozásban a forintkötvényeké és a lakossági értékesítésé lesz a meghatározó szerep. A nettó eredményszemléletű kamatkiadás a 2009-es 4 százalékról várhatóan 2 százalékra csökken jövőre a GDP arányában. Azzal számolunk, hogy a befektetői bázis a feltörekvő alapok (emerging markets) helyett a fejlett euróbefektetők felé tolódik – emelte ki Barcza György.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)