Magyarország országkockázati mutatója, az 5 éves CDS-felár 100 pont alá, 98 bázispontra süllyedt, tehát a piaci befektetők elismerik a magyar gazdaság teljesítményét és pozitívan értékelik a kilátásokat.

A magyar gazdaság tartós növekedési pályán van 2013 óta. A GDP-adatok  stabil szerkezetről tanúskodnak, mert a bővülés több lábon áll, szinte minden szektor hozzájárul. A növekedés nem járt eladósodással, ellenkezőleg,  az államháztartás GDP-arányos hiánya az elmúlt években rendre alacsonyabb volt a 3 százalékos küszöbnél, az adósságráta mérséklődése pedig sokkal kedvezőbb az uniós átlagnál, köszönhetően a kiegyensúlyozott államháztartásnak, a fegyelmezett adósságkezelésnek és a gazdasági növekedésnek. A külkereskedelmi többlet 5,2 milliárd eurót tett ki az év első hét hónapjában, ennek is köszönhetően a folyó fizetési mérleg egyenlege a GDP 5,8 százaléka volt 2017 második negyedévében.

A magyar gazdaság teljesítményét egy ideje a nemzetközi szervezetek elemzései és tavaly már a hitelminősítő ügynökségek felminősítései is elismerték. A piaci befektetők véleménye régóta pozitív hazánkról, ezt támasztja alá a hozamszintek és a CDS-felár elmúlt években látott folyamatos csökkenése. A CDS (Credit Default Swap) egy olyan biztosítás árát mutatja, ami egy kötvénykibocsátó esetleges nemfizetése esetén fedezi a befektető kárát. 2010. május 3-án, a kormányváltáskor 195 bázispont volt ez az érték, az európai adósságválság idején, 2012 elejére pedig 730 pontig romlott a mutató. A sikeres válságkezelésnek és növekedésösztönző gazdaságpolitikának köszönhetően 2014 közepére 200 pont környékére csökkent vissza a mutató, majd a mai napon a 100 pontos határt átlépve 98 bázispont volt a CDS-felár.

Magyarország jó úton jár, a gazdaság kilátásai pozitívak. Ezt erősíti a hatéves bérmegállapodás és az adócsökkentések, valamint a kormány versenyképességet javító intézkedései.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)