Szokásos éves felülvizsgálata után a Nemzetközi Valutaalap jelentésében rögzítette, hogy jelentős mértékben csökkent Magyarország pénzügyi sérülékenysége. A Morgan Stanley elemzői hasonló következtetésre jutottak, tegnap kiadott tanulmányuk szerint 2008 óta Magyarország erősítette legjobban a válságállóságát.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja – a minden évben szokásos, az IMF Alapokmány IV. cikkely szerinti felülvizsgálata keretében – 2016. február 3-15. között tárgyalt Budapesten. Az egyeztetések lezárásaként ezúttal is elkészítette Záró Nyilatkozatát (Concluding Statement).

Az IMF delegációja a most kiadott állásfoglalásában elismeri az utóbbi évek, a válságkezelés során megtett kormányzati lépések eredményeit. Az IMF elismerően említi a robusztus növekedési, GDP-arányos költségvetési deficit és államadósság mutatóink alakulását. A gazdaságpolitika sikerei között tesz említést az adósság szerkezetének változásáról, az alacsony inflációról, az adóbeszedés hatékonyságának növeléséről és a gazdaság kifehérítéséről.

A Valutaalap értékelése szerint az elmúlt évek gazdaságpolitikai döntéseinek köszönhetően az ország sérülékenysége, külső kitettsége jelentős mértékben csökkent. A folyamatosan javuló, nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó gazdasági mutatók nem egyszeri tényezőkre vezethetők vissza, hanem kedvező gazdasági és államháztartási folyamatok tendenciaszerű eredményei.

Az IMF megítélése szerint a pozitív tendenciák fenntartása érdekében az eddigi eredményes gazdaságpolitikai lépéseket követően elő kell segíteni, hogy a gazdasági növekedés fő motorja a magánszektor legyen. Ehhez vállalkozásbarát üzleti környezetre, javuló versenyképességre és jól működő, rugalmas munkaerőpiacra van szükség. Mindez túlnyomórészt egybeesik a kormányzati elgondolásokkal: a magyar gazdaságpolitika a fő hangsúlyokat a jövőben is a foglalkoztatás további bővítésére, a fegyelmezett államháztartási gazdálkodás fenntartására, a gazdasági növekedést segítő lépések megtételére, a jelentkező negatív kockázatok hatásainak mérséklésére helyezi.

A  jelentősen csökkenő sérülékenységet húzták alá Magyarországgal kapcsolatban elemzésükben a Morgan Stanley londoni elemzői. A devizahitelek kivezetésének, az alacsony költségvetési hiánynak és a csökkenő államadósságnak köszönhetően folyamatosan javul Magyarország pénzügyi stabilitása. A bankház saját módszertana által számolt összetett sérülékenységi mutatója hazánk esetében javult a legnagyobb mértékben a 2008-as állapotokhoz képest a feltörekvő országok vizsgált csoportjában.  A csoporton belüli relatív változást mérő mutatóban a fiskális fegyelem mellett a külső pozíció, a pénzügyi és növekedési viszonyok mind hangsúlyos szerepet játszanak.

A magyar gazdaságról szóló elemzések és a széles nemzetközi szakmai konszenzus is az támasztja alá, hogy az év folyamán indokolt a magyar hitelminősítés kedvező felülvizsgálata.

Az IMF látogatás Záró Nyilatkozata az alábbi linken érhető el:

http://www.imf.org/external/np/ms/2016/021616.htm

(Nemzetgazdasági Minisztérium)