Ismét nálunk bővült leggyorsabban a női foglalkoztatás. Magyarország az egyetlen olyan tagállam, ahol mindhárom negyedévben 3% feletti növekedést regisztráltunk, ezért várhatóan az éves javulás is nálunk lesz a legnagyobb.
Ezt Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős volt miniszteri biztos mondta, miután az Európai Unió statisztikai szervezete közvetlenül karácsony előtt nyilvánosságra hozta a 25 uniós tagállam 2014. harmadik negyedévi foglalkoztatási adatait.
A 15–64 éves nők foglalkoztatási rátája a harmadik negyedévben hazánkban 56,5% volt, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva 3,4%-os növekedést mutat. Már háromnegyed éve Magyarország mutatói négyszer gyorsabban javulnak, mint az uniós átlag, s ezzel mindhárom negyedévben elsők vagyunk a tagországok között.
Az idei gyors bővülésünkkel megelőztük Lengyelországot, Szlovákiát és Romániát, így a Visegrádi országok közül Csehország után a második legjobb foglalkoztatási mutatóval rendelkezünk a nők esetében. Az unióban még mindig vannak olyan országok (Lettország, Dánia és Hollandia), ahol romlik a női foglalkoztatás, de az uniós átlag ismét javult.
A munkanélküliségi ráta csökkenésében is megtartottuk az előző negyedévekben kivívott első helyünket. Hazánkban háromszor gyorsabb a nőknél a munkanélküliség-javulás az idén mindhárom negyedévben, mint az unió átlaga.
A 7,8%-os munkanélküliségi rátánk alacsonyabb, mint az unió átlaga, ezzel a 13. helyen állunk. Még mindig vannak olyan országok – Finnország, Olaszország, Luxemburg és Horvátország –, ahol nőtt az elmúlt év azonos időszakához képest a nők munkanélkülisége.
Szalai Piroska felhívta a figyelmet arra, hogy 2010 azonos időszakához viszonyítva 5,5%-kal nőtt a női foglalkoztatottak aránya a 15-64 éves korcsoportban. A napokban egy sajtótájékoztatón tévesen azt állították, hogy az elmúlt négy év foglalkoztatási rátájában nincs nyoma javulásnak. Valójában mi tudtuk elérni a negyedik legnagyobb javulást Európában e területen (Málta, Észtország és Litvánia után), ami egyértelmű bizonyítéka annak, hogy beértek a kormány elmúlt években hozott hatékony intézkedései, melyeket a női foglalkoztatás javítása érdekében tett. Ilyenek például a Munkahelyvédelmi akció, amelynek keretében a nők munkáltatói járulékkedvezményekre jogosultak, és a GYED extra, amely lehetővé teszi, hogy januártól a juttatások megtartása mellett munkát is vállalhatnak a kisgyermekes szülők.
A női foglalkoztatás javulása hozzájárult az uniós metodikával mért szegénységi rátánk 2007 óta tartó növekedésének megállításához, és a 2013-as jelentős csökkentéséhez is.
Franciaország, Horvátország és Románia 3. negyedéves adatai még hiányoznak, de várhatóan ezek az országok a női foglalkoztatás bővülésében ebben a negyedévben sem lesznek a dobogó közelében.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)