Befejeződött a Nemzetgazdasági Minisztérium és konzorciumi partnere, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara közös projektje, melynek keretében félezer diák tanulhatott a német duális szakképzési modell szerint.
Ennek kapcsán rendezték meg 2015. november 18-án a TÁMOP-2.2.7.B-3-13/1-2014-0001 azonosítószámú „Modellprogram duális rendszerű szakképzési tartalmak pilot jellegű átültetésére” című kiemelt projekt zárókonferenciáját. A projektzáró rendezvényen a konzorciumi partner bemutatta a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szerepét a duális szakképzésben, és ismertette a kiemelt projekt szakmai megvalósítását. A kiemelt projekt ismertetése után a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársai bemutatták a szakmai eredmények, rendezvények és a projekt kommunikációját.
A kiemelt projekt célja az volt, hogy a munkaerőpiac igényeinek megfelelő szaktudással rendelkező egyének kerüljenek ki a képzésből szakmai és idegen nyelvi ismereteik célzott fejlesztése révén. A fejlesztés során a szakemberek az uniós tagállamokban – elsősorban Németországban – már jól működő duális szakképzési rendszert jellemző jó gyakorlatok elemeit (tananyag-tartalom, módszertan) beépítve a programban érintett szakmák tanmenetébe, elkészítették a magyar szakmai tartalom melletti különbözeti tartalmakat. Ezzel az új, innovatív módszerrel a leendő magyar munkavállalók olyan ismeretekre tehettek szert, amely a magyar és külföldi befektetők számára még vonzóbbá teheti a magyar szaktudást, miután – egyelőre e program által pilot jelleggel – egységes tudású és képzettségű szakmunkások kerülnek ki a szakképző intézményekből.
A duális képzésben tanulók szakmai és elméleti ismereteiket felnőttképzés keretében, szakképző iskolák közreműködésével sajátították el, gyakorlati oktatásuk pedig a gazdálkodó szervezeteknél zajlott. Ezzel a képzési formával a tanulók verseny- és piacképes, a munkaerő-piaci igényekhez igazodó, modern szaktudást és biztos munkahelyet szerezhettek, a cégek pedig alternatív lehetőséget kaptak arra, hogyan biztosíthatják szakember-utánpótlásukat.
Az ország 12 helyszínén 13 képző vett részt a projekt megvalósításában 25 képzőintézménnyel és 36 gyakorlati hellyel, 122 oktatóval és 487 diákkal közösen. A bevont diákok 98%-a tett sikeres vizsgát, azaz 479 diák lett gazdagabb egy tanúsítvánnyal. A projekt keretében 18 szakmában valósult meg a hazai és német szakképzési kompetencia-eltérés elemzése és a kompetencia-eltérésből adódó technológiai tartalmak meghatározása, valamint megvalósult a különbözeti tartalmakra épülő felnőttképzési programok kidolgozása és a 18 szakmához kapcsolódó képzési program engedélyezése is.
A kiemelt projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával 1,213 milliárd forint összköltségből valósult meg, 2014. március 1. és 2015. november 30. között.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)